У току је жетва пасуља, па ће и чорбастог и пребранца бити од оног убраног на војвођанским пољима.
Повртари који су га сејали кажу да је жетва поранила за око две седмице због тропске климе. Они који су већ скинули нови род у Бачкој и Банату кажу да су углавном задовољни приносима, имајући у виду климатске услове у којима је пасуљ сазревао, али напомињу да је пасуља било лањске године више, мада је и прошле године била сушна клима и била суперћелијска олуја.
Дугогодишњи произвођач пасуља из Змајева код Врбаса Прокица Кобиларев казао је за Дневник да је имао солидан принос, зеленог је добио око 1,8 тона по хектару, а шареног око 2,1 тоне по хектару.
– Брже је доспео него лане, али сам га и раније посејао због топлог пролећа, већ 24. априла. Ранијих година сејао сам после 1. маја – казао је Кобиларев.
– Пасуљу је ове године штетила врућина која је била 15. јуна пре ове афричке топлоте и она је прво нанела штету да приноси буду нижи, а онда и садашње високе дневне температуре, премда је пасуљ доспевао под системом за наводњавање.
Кобиларев каже да ће и догодине сејати пасуљ, а где ће овогодишњи продати још не зна јер треба да га доради.
Такође, вишегодишњи произвођач пасуља из Равног Тополовца у општини Житиште Драган Лакић није баш најзадовољнији овогодишњим приносом, а добио је око 600 килограма по јутру.
– Приноси би могли да буду и већи, али је клима покварила род, јер пасуљ воли када се смењује топло време и киша.
Лакић каже да је сејао сумпораш и целокупну производњу пасуља радио помоћу механизације. И његов пасуљ је био под системом за наводњавање јер без воде, каже, више не вреди кретати у производњу ниједног поврћа, поготово без система за наводњавање не сме да буде поврће које се ради на велико.
Што се тиче продаје пасуља, Лакић каже да не брине. – Све продам накупцима од куће и углавном сам задовољан ценом. Килограм сумпораша на велико кошта 450 динара – навео је.
На пијацама тек треба да стигне нови род, а у маркетима га има у понуди, само што се вероватно не купује. Пасуљ као најомиљеније домаће јело не прија током летње жеге, већ се припрема када захлади. Најбоље га је јести током зиме.
Килограм градиштанца продаје се у великим маркетима од 300 до 320 динара, бели кошта од 250 до 450 динара, а крупни бели за 300 динара килограм.
Пасуља имамо 1,1 тону по хектару, а могли би дупло
У нашим агроеколошким условима, у неповољним годинама попут прошле 2023. године, негативни ефекти суше и високих температура довели су до знатно нижих приноса пасуља, који су, у просеку, износили 1,1 тону по хектару – изјавио је доцент др Ђорђе Војновић са Пољопривредног факултета у Новом Саду.
Међутим, уз примену савремене агротехнике и коришћења сертификованог сетвеног материјала, навео је др Војновић, могуће је без проблема остварити приносе од најмање две до две и по тоне по хектару.
– У 2023. години под пасуљем је било 7.035 хектара, са којих је добијено 7.865 тона. Просечан принос по хектару био је 1,1 тону по хектару – нагласио је доцент др Ђорђе Војновић.
З. Делић
Извор: Дневник.рс