Фармери централне Француске – чувари традиције и зелених површина

Аутор: Gdjakovic
83 посета

Централни масив у Француској, простран као Португалија или Аустрија, обухвата површину од 85.000 km², укључујући 22 департмана и четири административне регије. Ово подручје је дом за 3,8 милиона људи и представља један од најважнијих пољопривредних региона у земљи. Скоро целокупна територија, тачније 98,5 одсто, спада у мање повољна подручја за пољопривреду, где доминирају планинске области и земљишта с природним ограничењима.

Пољопривреда у овом крају углавном је заснована на сточарству и гајењу трава, а чак 81 одсто укупне пољопривредне површине користи се као пашњак. Ово чини једну трећину свих травнатих површина Француске. Скоро 84 одсто пољопривредног земљишта намењено је узгоју стоке, што додатно наглашава значај сточарства за овај регион.

Подаци показују да просечна фарма има 72 хектара, што је слично националном просеку. Међутим, просечан број условних грла по раднику варира у зависности од врсте фарме. На фармама млека се бележи 56 LU, што је 28 одсто мање од француског просека. Код мешовитих фарми је 69 LU, код фарми са товним говедом 77 LU, док фарме оваца и коза имају 44 LU, што је слично националном нивоу.

Још једна значајна карактеристика је да је 86 одсто радне снаге у пољопривреди породично. Иако доминирају мале и средње фарме, пољопривреда у Централном масиву запошљава еквивалент од 81.000 пунорадно запослених. У многим руралним општинама, она чини више од 30 одсто укупне запослености, што сведочи о њеној кључној улози у економији и животу заједнице.

Упркос свим предностима као што су очување предела, биодиверзитета, апсорпција угљен-диоксида, висок квалитет пијаће воде и добробит животиња, пољопривреда у овом крају није нарочито профитабилна. Просечан доходак пољопривредних газдинстава у Централном масиву у 2021. години износио је свега 32.000 евра, што је чак 44 одсто испод националног просека. Иако су званични подаци о приходима за 2023. годину још увек у фази обраде, основни трендови нису се битно променили.

У целој Француској, пољопривредна производња наставља да се развија. Производња пшенице у 2023. години порасла је за 1,4 милиона тона у односу на претходну сезону, док је принос кукуруза повећан за чак 18 одсто, достигавши 12,8 милиона тона. Француска остаје водећи произвођач говедине у ЕУ са укупно 19 милиона грла стоке, од чега 3,6 милиона чине млечне краве. У Централном масиву налази се око 57.000 активних фарми, на којима ради око 75.000 пољопривредника, а обрађује се 4,1 милион хектара.

Пет типичних система гајења животиња карактерише овај регион: товно говедарство, млечно говедарство, узгој оваца, коза и коња. Централни масив предњачи у товном говедарству – са преко 1,4 милиона крава и више од 22.500 фарми. Такође, удео млечних фарми чини 20 одсто укупне националне производње млека. Када је реч о овчарству, свака четврта овца у Француској потиче из овог подручја. И у производњи козијег млека овај крај има јак удео, док се коњи углавном гаје за рад или спорт, с расама специфичним за овај део Француске.

Упркос економским изазовима, пољопривредници Централног масива представљају чуваре француског села, природе и традиције. Њихов рад не доноси само храну, већ и одржавање пејзажа, културне баштине и социјалне кохезије у руралним срединама.

Srodni tekstovi