Мали кошнични хрушт – нова претња европском пчеларству

Аутор: Gdjakovic
79 посета

Од тренутка када је први пут откривен у јужном делу Италије 2014. године, мали кошнични хрушт (Aethina tumida), познат и као „small hive beetle“, представља велику опасност за европске пчеле и пчеларство. Овај инсект пореклом из подсахарске Африке, у својој матичној области не изазива веће штете, јер су тамошње врсте медоносних пчела научиле да се с њим носе. Међутим, у Европи он се сусреће с неприпремљеним домаћинима – пчелама које немају механизме заштите од овог новог уљеза.

Како изгледа мали хрушт?

Одрасли хрушт је дужине 5–7 мм и ширине 2,5–3,5 мм – приближно једна трећина величине радилице. Има препознатљиве кљунасте антене, скраћена крила и тамно браон до црну боју тела. Личинке су дугачке до 12 мм, кремасте боје и на први поглед подсећају на личинке восковог моља, али се разликују по одсуству трбушних ножица и присуству два шиљка на крају тела.

Како настаје штета?

Штету у кошници праве управо личинке, које се хране медом, поленом, мртвим пчелама, па чак и пчелињом леглом. Нарочито погађају ослабљена друштва и она у којима је нарушена хигијена. Личинке изједају саће, остављајући иза себе трагове ферментације и слузавог материјала, чиме мед постаје неупотребљив. Одрасли инсекти могу презимити унутар кошнице, скривени у зимској кугли пчела.

Како се шири?

Након што се проширио у Северну Америку и Аустралију, овај инсект је ушао и у Европу. Иако је његова репродукција спорија у хладнијим подручјима, као што су Аустрија или северни делови Европе, студије показују да он и тамо може преживети и изазвати штету. У САД-у и Канади, где се такође појавио у хладнијим регионима, већ су забележене значајне последице.

Шта предузима Европа?

Европска унија је увела ограничења у транспорту пчела, трутова, ројевa и пчеларске опреме из Италије. Иако у Аустрији до сада није регистровано присуство овог штеточине, апелује се на пчеларе да не увозе пчеле или матице из ризичних подручја и да редовно прегледају своја друштва.

Како га препознати и шта урадити?

 

Пчелари се позивају да приликом сваке контроле кошница обрате пажњу на све фазе развоја овог инсекта – јаја, личинке и одрасле јединке. Уколико се примете сумњиве јединке, треба их безбедно сакупити у добро затворену посуду, смрзнути преко ноћи или потопити у 70% алкохол, те одмах пријавити надлежној ветеринарској служби.

Извор: https://www.ages.at/ 

Srodni tekstovi