Луксузни крузер заменио пчелињаком у Србији

Аутор: draganadpetrovic
160 посета

Рад на џиновском крузеру, путовања морима и океанима широм света и обиласке егзотичних дестинација Нишлија Марио Ћопић (42), електротехничар по струци, заменио је газдинством у селу Гркиња код Гаџиног Хана и пчелињаком.

Марио је за наш портал казао да о пчеларству апсолутно ништа није знао све док се није вратио из иностранства у Србију, али је имао жељу да се бави прозводњом хране, а добру прилику видео је у производњи меда.

– По завршетку електротехничке школе радио сам једно време у Нишу, а потом сам нашао посао на крузеру. Био је то заиста драгоцено искуство. За пет година колико сам радио на крузеру обишао сам пола света, видео градове и мора које не можете да видите ни на филму, стекао пријатеље широм земљине кугле. Зарађивао сам добро, али сам се у једном тренутку заситио и новца и лепоте – објашњава Ћопић.

Патриотизам и жеља да ради и да доприноси нешто својој земљи, истакао је Ћопић, вратили су га у Србију.

– Ја сам патриота. Сматрам да уколико су моји дедови могли да гину за ову земљу, могу да и ја учиним нешто за њу. Хоћу да моје знање и мој рад да оставим у Србији. Много људи је отишло у иностранство, а мора неко и да остане, неко мора да се жртвује, као што су се неки људи жртвовали за нас. Верујем да ће моја деца имати неку корист од овога што радим – истакао је Ћопић.

Илустрација: Почео је са девет, данас има око стотинак кошница

Он је казао да се марта 2013. године вратио у Србију, а септембра те исте године купио је газдинство у Гркињи и девет кошница.

– Још док сам био на крузеру размишљао сам којим послом би могао да се бавим у Србији. Схватио сам да је храна нешто што треба свету, али нисам могао одмах да одлучим шта ће то бити. Када сам се вратио у Ниш мед ми је „запо у очи“ јер је мој отац имао пријатеља пчелара – рекао је наш саговорник.

Првих годину дана, додао је, радио је у пчелињаку код пријатеља и схватио је да му тај посао одговара.

– Учланио сам се у пчеларско удружење и озбиљно посветио пчеларству. У једном тренутку имао сам 190 кошница. Чувао сам их на четири локације у Гркињи и пет локација у Пролом Бањи. Када сам се оженио и добио две ћерке, запослио сам се и смањио сам број кошница на стотинак како би имао довољно времена за породицу – говори Ћосић.

Према његовим речима стотинак кошница изискује пуно времена и труда, али за сада успева да усклади обавезе и да на време заврши све послове у пчелињаку.

– Пчеларство је ниско профитабилан, високо ризичан посао. Августа крећемо да спремамо наше пчеле за следеће пролеће, али се од августа до маја се издешава толико тога, и мраз и киша и суша. У последњих 10 година заиста нема меда. Имамо и кошнице и пчеле и опрему и добру цену за мед, али наше пчеле не могу да производе мед због временских прилика, односно неприлика – казао је Ћосић.

Додао је да људи могу да пронађу неку рачуницу да се баве пчеларством једино уколико имају кошнице на више локација, па да макар на некој од њих приноси буду добри.

Извор: https://biznis.telegraf.rs/agro-biz/4060539-nislija-mario-luksuzni-kruzer-zamenio-pcelinjakom-zasitio-sam-se-novca-i-lepote

 

Srodni tekstovi