Иницијатива за Национални дан пчеларства у Србији

Аутор: Gdjakovic
42 посета

Београдско удружење пчелара покренуло је иницијативу да 12. фебруар постане Национални дан пчеларства у Републици Србији. Тим поводом, упућено је и јавно писмо свим пчеларима, тражећи њихову подршку. Колико је ова иницијатива важна и какав је њен одјек, одговара председник Београдског удружења, господин Станка Рајића.

„Имамо велику подршку, пре свега од Музеја пчеларства и винске куће Музеј Живановић из Ремских Карловаца, који води наследник професора Јована Живановића. Такође, подршку смо добили и од Фондације Лаза Костић, јер је велики песник Лаза Костић рођен управо 12. фебруара, исте године као и професор Живановић, а обојица су оставили дубок траг у својим областима. Поред њих, подршку су дали и многи пчелари, као и Карловачка богословија, где сам имао част да одржим предавање за студенте. Савет пчеларских организација Војводине такође нас је подржао, а обратили смо се и Савезу пчеларских организација Србије и очекујемо њихову подршку.“

Зашто 12. фебруар?

„12. фебруар је дан када је рођен професор Јован Живановић, пионир модерног пчеларства. Професор Живановић је био лингвиста и професор српског језика, али је истовремено показао велику страст према пчеларству, што је у то време било необично. Почео је да се бави пчеларством након што му је саветовано да је пчела кључна за опрашивање воћа. Он је био први у нашој земљи који је увео модерне методе пчеларства, посебно употребом покретног саћа, познатог као ‘Американка’. Тако је пчеларство постало много ефикасније и продуктивније.“

Професор Живановић је, подсетимо, 1878. године основао катедру за пчеларство на Карловачкој богословији, што је била друга таква катедра у свету, после Немачке.

Како пчеларство данас изгледа у Србији?

„Пчеларство је веома захтевна грана. Иако је држава у последњих неколико деценија уложила много новца у развој пчеларства, морамо бити реални – није сваки новац адекватно искоршћен. Знање је кључ успеха у пчеларству, и ако желимо да постигнемо квалитетне резултате, морамо се стално образовати. Нажалост, код нас људи често не препознају важност едукације и купују само нову опрему, док не улажу довољно у књиге и предавања. Због тога желимо да се кроз Национални дан пчеларства стави акценат на образовање пчелара. Верујем да ће то донети дугорочне позитивне резултате.“

Како ће се обележити Национални дан пчеларства?

„На 12. фебруар желимо да окупимо пчеларе, разменимо искуства и подигнемо ниво знања. Такође, желимо да привучењем грађана и њиховим учешћем на догађају, укажемо на значај пчела и пчеларства у заштити животне средине. Планирамо и културне манифестације како бисмо популаризовали ову област. Сви грађани и пчелари могу се придружити иницијативи путем линка на нашем сајту www.буп.рс, где могу да гласају за или против, јер нам је јако важно да што више људи буде укључено у ову причу.“

На крају, Станко Рајић је нагласио да ће овај дан, уколико се прихвати као Национални дан, бити одлична прилика да се промовишу вредности пчеларства и подстакне и млађа генерација да се бави овим племенитим занатом.

Извор: ТВ ПРВА

Srodni tekstovi

1 коментар

Kumbaba su kaçak tespiti 17. новембар 2024. - 06:52

Kumbaba su kaçak tespiti Test pompası ile kaçağın kesin yerini bulmaları çok iyiydi. https://bedfordfalls.live/ustaelektrikci

Одговори

Оставите коментар