Задруга из Клека, једна од највећих у овом делу Баната, не само да се бави млекарством, већ и активно улаже у генетику како би обезбедила највиши квалитет млека и приплодног материјала. Њихова фарма тренутно броји више од 1.150 женских грла холштајн расе, које су познате по високом приносу млека. „Ми се бавимо искључиво млекарским говедарством, а поред тога у понуди имамо и приплодни материјал, као што су стеоне јунице“, објашњавају чланови задруге.
Осим тога, задруга се бави и генетиком, јер су улагања у побољшање генетског састава кључна за даљи развој. „Користимо сексирано семе, како бисмо добили што више женских телића. Увек тежимо бољем и надамо се да ћемо ићи ка томе“, додају из задруге.
Фарма тренутно има више од 1.150 грла, од чега је већина холштајн раса. „То су млечна говеда чији је просек у лактацији од 305 дана око 10.500 литара млека. Ми дневно испоручујемо око 16 тона млека. Млеко предајемо нашој млекари, Зрењанинском млекопродукту“, објашњавају из задруге.
Иако је ова година била изузетно тешка, успели су да обезбеде довољно хране за стоку и задовољни су откупном ценом млека. „Откупна цена је тренутно 63 динара без ПДВ-а. Многи наши колеге се жале на цену, али смо ми задовољни. У складу смо са тим ценама“, кажу из задруге.
Говорећи о изазовима у производњи, они напомињу да је то тешка индустрија која захтева стална улагања у генетику, храну и модернизацију. „Говедарство је физички захтеван и тежак посао. Свакодневни рад, 365 дана у години, није за свакога. Тешко је наћи људе који желе да раде у сточарству“, додају.
Задруга има и своје земље, на којима производе све што им је потребно за храну стоке. „Имамо 1.300 хектара земље, и већина хране заврши на фарми. Све производимо сами“, кажу из задруге, која је тиме затворила производни круг.
Клек, дакле, није познат само по својим врхунским спортистима, већ и по земљорадничкој задрузи са изузетном фармом млечног говедарства која је постала пример успешне и одговорне производње.
Фото: Архива, илустрација
Извор: Б92, Тибор Петрик