роизвођачи млека су често незадовољни снижавањем откупне цене. То највише погађа мала газдинства која млеко продају млекарама. Породица Стокић из села Лазарево код Зрењанина се одлучила да млеко и млечне производе продаје са кућног прага, чиме избегава ценовне ударе и има сигурно тржиште током читаве године.
Бранислав Стокић је оставио посао металостругара који је радио 19 година и у селу Лазареву на породичном газдинству основао фарму крава. У храброј пословној одлуци подржала га је супруга Тијана након што су израчунали како може да се заради од продаје млека и млечних производа са кућног прага.
„У овај објекат може да стане 12 крава, у принципу то је оно што ми можемо сами да завршимо без ичије помоћи и без неких радника. Кад би имали двеста литара млека, али константно сваког дана целе године, то би било сасвим задовољавајуће и за наше потребе и да можемо од тога лепо да живимо“, каже Бранислав Стокић из Лазарева.
У породици Стокић наводе да је предност овакве продаје што купцима млеко доставе практично из музилице, без претходног хлађења у лактофризу.
„Када се помузе ја то исфлаширам и за неких 15 – 20 минута то је већ на кућној адреси. Многи кажу, млако као да је кувано. Све оно што се не прода иде у сир, па рецимо дневно зависи опет који сир правим, али може да се прода седамдесет литара млека, о стало иде у сир. Нама се то свидело, мене то враћа у детињство како је некада било, то ми сад пружа задовољство“, наводи Тијана Стокић из Лазарева.
Продаја са кућног прага у Европској унији у појединим областима пољопривреде учествује до десет одсто годишње.
„На тај начин професионални произвођачи имају сигуран пласман, релативно боље цене него у ланцима мини и мега маркета, поготово је то занимљиво у повртарству“, каже др Жарко Илин са Пољопривредног факултета у Новом Саду.
Занимљиво је да породица Стокић нема своју земљу са које би обезбедила храну за краве, већ све купују. Месечно краве поједу тону концентрата, а годишње око четири хиљаде бала детелине.
Припремили: Миле Новаковић и Миливој Сарић
Извор: РТС