Када су 2005. у Шпанији легализовани истополни бракови, многи градови су одбили да их организују на својој територији. Али село Цампилло де Ранас је искористило ову могућност и створило себи велику економску шансу.
На почетку организовања истополних бракова у том селу је живело шесторо људи а сада оно има 60 сталних становника, плус око 500 гостију током викенда када се славе венчања.
Становништво је некада живело од пољопривреде а сада се осим њом бави и угоститељством, трговином, производњом сувенира и другим делатностима. Некада ни Шпанци нису знали за њега а сада се о њему пише у светски познатим медијима.
Цампилло је постао толико славно село да су и неке друге статистике у њему преокренуте. Наиме, пре 2005. у овом селу 35 година није склопљен ниједан брак, оно је практично изумирало. А затим је, у само три године од ступања на снагу закона о истополним браковима, у Цампиллу склопљено више од 100 бракова, од чега су само 32 била истополна. Испоставило се да су и хетеросексуалне особе, и то у великом броју, ово место виделе као занимљиву дестинацију за свадбена славља.
Како је мало село постало толико популарно?
На позицији председника општине у Цампиллу налази се већ 24 године Франциско Марото, члан шпанске Социјалистичке партије који је и сам хомосексуалац.
Када су легализовани истополни бракови у целој земљи, није било много локалних самоуправа које су потрчале да својим суграђанима омогуће ову услугу. „Гледајући у којој мери се градоначелници позивају на приговор савести и одбијају да спроводе поменути закон, одлучио сам да своја овлашћења искористим тако што ћу поставити позитиван пример и почети да организујем истополна грађанска венчања“, каже Марото за Ел Паис.
У геј заједници се врло брзо прочуло за његову одлуку, и то не само међу шпанском популацијом већ и широм планете. Тако су почели да долазе парови из различитих делова света како би у малом шпанском селу изговорили „судбоносно да“.
Већ 2011. године Цампилло је организовао по три венчања дневно јер је био једно од ретких места у Европи где су истополни бракови били дозвољени. Временом су и друге земље усвајале овакве законе, па је део европске ЛГБТQ заједнице добио иста права и у својим државама. Зато је данас број венчања у Цампиллу мањи него раније, али и даље их има и она и даље доприносе буџету овог села на различите начине. На пример, тако што се цена једне собе у приватном смештају креће око 90 долара по ноћи. И што, на крају крајева, уопште има приватног смештаја за издавање.
Извор: Ел Паис, BIZNIS I FINANSIJE