Узгој рибе и поврћа заједно – да, и то је могуће

Аутор: draganadpetrovic
30 посета

Како би се здравије хранили и конзумирали поврће без пестицида Милена и Миљан Гашевић из Ниша упустили су се у аквапонију. Реч је о систему симбиозе биљака и животиња, а њихова сарадња подразумева да риба ђубри биљку, а биљка филтира воду за рибу.

На 200 квадрата пластеника имају 600 садница парадајза и 400 паприке, а у два велика базена имају око 500 шарана.

Аквапонија као симбиоза риба и биљака омогућава да се биљке гаје на шљунку, како би се избегло загађење из земље. Вода иде из резервоара за узгој риба у каду за узгој биљака. Биљке се хране из воде и тако је пречишћавају, и чиста вода се враћа рибама.

– Овакав начин производње прво помаже самој биљци зато што је рибље ђубриво изузетно калорично и помаже самој биљци да брже расте, да даје квалитетнији плод, да дуже може плод да рађа. Затим, штити саму биљку. Биљци је потребно мање заштите. Ово је значи нешто најприближније природи што постоји – каже Миљан.

Гашевићима су главни мотиви за покретање овакве производње били здравље деце и квалитетна исхрана.

– Ми имамо двоје деце и све време нам је жеља да наша деца једу здраву храну. Кренуло је од тога да то буде за наше потребе, а касније је прерасло у бизнис да и остала деца могу да се хране здраво, као и наша деца – прича Милена.

Илустрација: Аквапонија као симбиоза риба и биљака

У овом пластенику узгајају се три врсте парадајза и две врсте паприке и ниједна биљка није хемијски третирана.

– Ми не користимо хемију. Имамо две врсте доказа. први је документ Института за јавно здравље који каже да у нашим производима нема тешких метала, нема хербицида, пестицида и других ствари које нису баш здраве. И друга ствар је што је у систему спојених судова и риба. Да се користи било каква врста хемије, риба то не би преживела – каже Милан.

– Дефинитивно је храна будућност, та храна нетретирана. Колико је земља загађена и колико ми против ваздуха не можемо, али макар биљке не узимају штетне састојке из земље, имајући у виду колико је земља после свега што смо прошли загађена ово је сигурно будућност храна јер је храна здрава и није третирана – додаје Милена.

Ова иновативна еколошка производња поврћа на југу Србије једино се обавља на овом газдинству у Трупалу док су пионири аквапоније породица Радин из Стапара.

Извор: https://www.blic.rs/biznis/privreda/gasevici-pokrenuli-nesvakidasnju-proizvodnju-povrce-tretiraju-na-poseban-nacin-u/5925tb4

Srodni tekstovi

Оставите коментар