Сви причају о томе колико кошта купус да ли је ово реално?

Аутор: Gdjakovic
122 посета

Коначно, киша је наквасила војвођанска поља, а кишне капи колико су закасниле ратарским културама, толико су добродошле производњи купуса, којег су футошки и бегечки повртари непрекидно заливали.

„Мислим да ће ово бити прекретница. Купус се патио, од када је расађиван до дан данас, због високих температура и недостатка влаге, мада смо ми влагу надокнађивали, али високе температуре су проблем. Ово ће бити спас и надамо се да ће оно што је остало биљака избацити лепу главицу“, каже Мирољуб Јанковић, Футог.

„Ово је прва озбиљна киша коју је овај купус овогодишњи осетио тј. добио. Значе много падавине. Закасниле су ратарским усевима, али ће купусу значити и нама. Оне значе, као произвођачима, због уштеде на наводњавању и на трошковима наводњавања“, каже Никола Живанов из Бегеча, пише РТВ.

Више заливања, већа потрошња горива, улагања у репроматеријал, значајно ће поскупети производњу купуса, кажу произвођачи и поручују да неће бити јефтиних зелених главица.

„Ако килограм купуса у малопродаји буде на нивоу 150 динара, немојте се изненадити. То и није нека зарада, већ пеглање онога што сте уложили“, каже Јанковић.

„Ми се надамо исплативости, да када будемо убирали крајњи производ са њиве, да ће цена бити адекватна и да нећемо само покрити наша улагања, већ да ће бити неке зараде и да ће то бити прва култура у овој сезони да пољопривредник има неке зараде“, додаје Живанов.

Произвођачи кажу и то да ће берба купуса почети десет дана касније, а са парцела, где је испоштована агротехника гајења, на тржиште ће стизати купус доброг квалитета.

Од народне светковине до комерцијализације

Мрчајевци, једино живо место на чувеној Ибарској магистрали, одолевају времену. Ово село је познато по народним песмама и својој манифестацији посвећеној слављењу свадбарског купуса – јела које је вековима било незаобилазан део свих великих прослава у Моравском крају. Некада је било незамисливо да се преговара о девојци за удају без чиније топлог купуса на столу.

Пре 22 године, у најпознатијем шумадијском селу Мрчајевци, основана је Купусијада – народна манифестација посвећена кувању свадбарског купуса. Ова светковина, која окупља љубитеље традиционалне кухиње, годинама је веома посећена, али њен оснивач, Милорад Јевђовић, сматра да је време за промене. Према његовим речима, Купусијада је превише комерцијализована, чему највише доприносе угоститељи са високим ценама, у потрази за брзом зарадом.

По одлуци жирија, ове године Златни лонац красице полице екипе “100 посто”, Сребрни је припао Црвеном крсту, а бронзани тиму “Ледени” из Републике Српске. У категорији “цело село кува”  Златни лонац је освојио Мирослав Јевтовић Мојсо, Сребрни Драган Милутиновић Чаруга, а Бронзани Миодраг Станковић Шуменко.

У категорији ресторани Храст М, Шајкача и Мрчајевчанка су нове кафане које су освојиле прва три места и земљане лонце на 21. Купусијади.

Угоститељи су се држали договора, па је порција свадбарског купуса под шатрама била заиста око 700 динара. Тек на једном месту се могла пазарити за 100 јефтиније, и то у највећој кафани у Мрчајевцима. Испред импровизованог штанда је био подужи ред, љубитеља овог јела који нису нашли слободно место у поменутој кафани, па ће купус јести код својих домова.

Још од раног јутра, испред казана се ређају кувари, задужени за мирис који се шири Моравском долином. Кување свадбарског купуса траје од шест до осам сати, а резултат је увек исто – јело које спаја људе и носи са собом дух старих времена. „Касниш ли?“ пита један од кувара. „Не касним, већ сам већ продао 10 порција,“ одговара други. Купус се дели, а мирис свадбарске трпезе испуњава цео крај.

Манифестација није само место окупљања љубитеља традиционалне хране, већ и прилика да се помогне онима којима је помоћ потребна. Свакога дана организатори припремају велики број топлих оброка за најугроженије суграђане, а куварице вредно раде како би сви видели квалитет и труд уложен у припрему јела.

Да ли ће нам сарма бити прекупа?

Ипак, комерцијализација је учинила да Купусијада изгуби део свог оригиналног духа. Милорад Јевђовић истиче да, осим рецепта за свадбарски купус, све остало треба мењати. Он сматра да високе цене које намећу поједини угоститељи угрожавају будућност манифестације. „Не слажем се са ценама које постављају шатраџије. Ми смо донели одлуку да цена закупа буде симболичних 122 динара, а они имају све бесплатно – струју, воду и остало, али и даље дижу цене,“ наглашава Јевђовић.

Иако се каже да су Кинези највећи произвођачи купуса у свету, чини се да само Шумадинци могу направити славу од мало меса и купуса, куваног у земљаним лонцима. И тако, из године у годину, Мрчајевци настављају да чувају своју традицију, упркос изазовима модерног доба.

Извор: ДНЕВНИК, ПОЛИТИКА

Srodni tekstovi

Оставите коментар