У срцу Велике Мораве, у селу Дреновац код Параћина, паприка је доминантна култура, а већина домаћинстава се ослања на њену производњу. Иако је ова година обележена екстремно високим температурама и сушом, род паприке је солидан, захваљујући обилном заливању које је било неопходно за очување биљака.
На имању Владице Станајевића, у току је шеста берба паприке ове сезоне. Тренутно се бере сорта Сомборка, а након ње стиже Белоуво – сорта занимљивог имена. Станајевић је задовољан родом, али истиче да је систем за наводњавање кап по кап, који је морао бити активиран сваки други дан, знатно повећао трошкове производње. „Срећа је што је вода на само пет до шест метара дубине, па је производња могла да се настави без већих проблема,“ каже он.
Међутим, највећи изазов с којим се произвођачи паприке у овом крају суочавају је недостатак радне снаге. И поред понуде солидних дневница од 5.000 динара, као и обезбеђеног доручка, ручка и кафе, раднике је готово немогуће пронаћи. „Данас нам је требало десетак људи да завршимо бербу, али имамо само пет,“ каже Владица. „Кога год зовемо, нико неће да ради. Посао није лак, нарочито после киша када је блато до колена, али зарада је сасвим пристојна.“
Недостатак радне снаге постаје све већи проблем у пољопривреди, посебно у сезони бербе, када је потребно што више руку. Иако се труд у овом послу добро плаћа, све мање људи је спремно да обавља тежак физички рад на селу.
Упркос свим тешкоћама, Владица је на овогодишњој манифестацији „Дани паприке“ освојио награду за најуређенију парцелу и за најтежу паприку, тешку чак 280 грама. Ова традиционална манифестација, која се одржава већ 15 година, слави паприку као једну од најважнијих култура у овом крају, а изложени производи се углавном донирају у хуманитарне сврхе.
Док се село бори с изазовима недостатка радне снаге, Дреновац наставља да негује своју традицију и показује да уз заједништво и упорност, могу да се превазиђу сви проблеми.
Извор: РТС