Републички завод за статистику објавио је процену овогодишњег рода на дан 5. септембра, према којој су жетвене површине под сунцокретом достигле 248.607 хектара. Очекује се производња од 637.428 тона, што подразумева просечан принос од 2,564 т/ха. У поређењу са прошлом годином, производња сунцокрета смањена је за 7,1%, али је у односу на десетогодишњи просек већа за 3,7%.
Ова година је показала да сунцокрет има своје границе издржљивости пред екстремним климатским условима. Приноси су варирали у зависности од времена сетве и типа земљишта. Најраније посејани сунцокрети остварили су редован принос, јер су све критичне фазе развоја – цветање, оплодњу и формирање зрна – углавном завршили пре него што су наступиле екстремне врућине.
Што се тиче прераде, очекује се производња сунцокретовог уља од око 246.000 тона, од чега би 180.000 тона било расположиво за извоз. Производња сунцокретове сачме од око 249.000 тона требало би да задовољи домаће потребе и потражњу за извозом од око 80.000 тона.
Тржиште:
На домаћем тржишту, током јула закључен је први SPOT уговор на Продуктној берзи Нови Сад за сунцокрет рода 2024. године по цени од 42,73 динара по килограму без ПДВ. У августу, цене су варирале од 43,30 до 45,65 динара по килограму, док је у септембру тржиште било пасивно, а берзански уговори закључени су по цени од 46,50 динара по килограму без ПДВ.
Током тржишне године 2023/24, према подацима Управе царина, извезено је 118.000 тона сунцокрета, што је за 47% више у односу на исти период претходне године. У истом периоду, извезено је и 173.000 тона сунцокретовог уља, што представља пораст од 15% у односу на прошлу тржишну годину.
На светском тржишту, према прогнозама америчког министарства пољопривреде, светска производња сунцокрета у 2024/25. години достигнеће 50,7 милиона тона, што је за 9,6% мање у односу на прошлу годину. Најзначајнији пад производње очекује се у Украјини, где ће производња опасти за 19,4%, а смањења су предвиђена и за Русију (7%) и ЕУ (6,4%). Ова смањења су последица непредвидивих климатских услова. Очекује се пад глобалних залиха сунцокрета, што ће довести до раста цена, укључујући и сунцокретово и репичино уље, током септембра.
Актуелно:
Према оперативним подацима, до 17. октобра у Украјини је пожњевено скоро 91% предвиђених површина, са укупно 9,3 милиона тона сунцокрета. Међутим, број понуда уљарица на тржишту остаје ограничен. Суздржана продаја зрна траје у ишчекивању нових скокова цена, усљед раста извозних цена сунцокретовог уља. У случају пада цена на извозном тржишту, могуће је да ће доћи до смањења цена сировина.
Изјаве аналитичара указују на то да је овогодишњи род сунцокрета у Бугарској умањен, са нижим садржајем уља и значајним нечистоћама. Ова ситуација ствара страхове у прерађивачкој индустрији, која би могла имати најтежу годину до сада, јер је садржај уља нижи за најмање 3% у односу на претходне године. Алтернативе за увоз већ се траже, али су ограничене, што је проблем који се односи на целокупан Балкан.