Сточарство у Србији је пред великим изазовима – док домаћи произвођачи муку муче са ниским откупним ценама и недостатком подршке, увоз меса и млечних производа расте из године у годину. Да ли је проблем у недовољној домаћој производњи или у систему који фаворизује увознике на штету српских сточара?
Месо из увоза док домаћи тов пропада
Прошле године у Србију је увезено месо у вредности од 225 милиона евра, а према подацима сточарских удружења, увоз је порастао за чак 500% у последњих пет година. У исто време, домаћи товљачи све теже опстају. „Цена живе мере свиња је 150 динара, док чварци у радњама коштају и до 2000 динара по килограму. То је неприхватљиво“, каже Ненад Шапоња, сточар из Ердевика.
Осим тога, проблем представља и неплаћени дугови кланица. „Многе кланице оду у стечај и никада не исплате новац за предате товљенике. Ми остајемо у дуговима, а никога није брига“, додају фармери.
Српски сточари се суочавају са новим ударцем – падом откупне цене млека. „До пре годину дана добијали смо 68 динара по литру, сада је то 54-55. Са тим парама не можемо ни храну за стоку да купимо“, истичу произвођачи. Парадокс је што држава даје премије за млеко, али их млекаре неутралишу снижавањем цена.
Један од сточара који се бори да одржи производњу млека је Слободан Макевић, који дневно произведе 550 литара млека на свом имању са 35 музних крава. „Посао је тежак, нема паузе ни празника, али највећи проблем је откуп. Млекаре диктирају услове, а ми немамо избора. Ако цене наставе да падају, многи ће одустати“, каже Макевић.
Недостатак подмлатка гаси товну производњу
Један од главних проблема у тову јесте недостатак телади. „Цена телади је 750-800 евра. Уз субвенције од 22.000 динара још и можемо нешто да урадимо, али ако храна поскупи, ми пропадамо“, кажу сточари. Уз то, квалитет домаћег подмлатка опада, што доводи до мањег приноса меса.
Сеоска домаћинства остају празна
Некада је у сваком селу било више стоке него данас у целим регијама. „У Ердевику је некада скоро свака трећа кућа држала краве. Данас, у целом селу само девет домаћинстава има стоку. Људи су дигли руке јер немају рачуницу“, кажу сточари.
Ако се нешто не промени, српски сточари ће наставити да одустају, а домаћи потрошачи ће све више зависити од увозних производа. „Неопходно је да држава обезбеди стабилне цене, праведан откуп и редовне исплате субвенција. Ако наставимо овако, уместо домаћег меса и млека, јешћемо само оно што нам стигне из увоза“, закључују сточари.
Извор: РТС, РТВ