Цене пољопривредних производа, од живе стоке до млечних производа, постале су кључна тема међу произвођачима и потрошачима у Србији. Последњи извештај Министарства пољопривреде открива значајне осцилације у ценама, што указује на промене у понуди и тражњи на тржишту. На пијацама широм земље, од Крагујевца до Лознице, осетан је пад цена неких категорија стоке, док су друге забележиле раст, што доводи до питања – шта можемо очекивати у наредним недељама?
Посматрајући стоку, пад цена прасади у Крагујевцу и Суботици одражава се на целу индустрију, што је изазвало забринутост међу фармерима. Ова категорија бележи доминацију цена испод 350 динара по килограму, што је ниже од очекиваног. С друге стране, у Сомбору долази до раста цене јагњади, које сада достижу и до 450 динара по килограму, док јарад и овце варирају у зависности од региона.
Оно што је интересантно у целом овом периоду јесте стабилност цене у појединим категоријама, попут товних свиња и бикова СМ расе у већини регија. Упркос проблемима са сушом и лошим условима за производњу хране, ове цене се држе изнад просека, чиме произвођачи покушавају да одрже баланс између трошкова производње и потражње на тржишту.
Када говоримо о млечним производима, сир и кајмак су одувек били производи чије су цене осцилирале у зависности од региона. Ове недеље, цена домаћег сира достигла је 600 динара по килограму, док се кајмак продаје по цени између 900 и 1100 динара, у зависности од тога да ли је из западних делова Србије или из централних регија. Ова разлика у цени указује на квалитет, али и на сезонску понуду која је тренутно ограничена.
Јаја су, с друге стране, бележила благ пад цене. На зеленим пијацама у Србији, јаја А класе продавана су за 15 динара по комаду, док су јаја из слободног узгоја достигла цену од 20 динара. Овај пад указује на смањење потражње на крају летње сезоне, што би могло довести до даљег снижавања цена у наредним месецима.
Међутим, није све у паду – цене житарица бележе раст. Кукуруз и пшеница, кључни производи за сточну исхрану, постају све скупљи, поготово у северним регијама Србије. То свакако није утеха ратарима који бележе губитке у скоро свим категоријама усева. Међутим, раст цена луцеркиног сена и кукуруза директно утиче на производне трошкове фармера, посебно у Војводини, где се ове цене крећу око 25 динара по килограму. С обзиром на слабу понуду и велике потребе сточара, очекује се да би цена могла наставити да расте.
Поглед у будућност није једноставан. Са једне стране, раст цена житарица указује на потенцијалне изазове за сточаре, али са друге, пад цена прасади и стабилност цена млечних производа могу пружити потрошачима одређени предах. Кључ ће бити у прилагођавању тржишта овим новим условима, као и у потражњи која ће диктирати даљи развој цена.
Цене јаја, живине, сира и кајмака
Живина: Цена пилећег меса остала је стабилна на тржиштима. Доминантна цена пилета за клање износила је око 320 дин/кг, док су пилићи на пијацама продавани по цени од 350 дин/кг. Цена патки се кретала око 300 дин/кг, док су ћурке биле скупље, са ценом од 500 дин/кг.
Сир и кајмак: На пијацама широм Србије, цена домаћег сира варирала је у зависности од регије. Просечна цена за сир износила је 500 дин/кг, док је кајмак, у зависности од квалитета и регије, продаван по цени од 800 до 1000 дин/кг. Највиша цена кајмака евидентирана је у западним деловима Србије.
Јаја: Цена јаја је такође варирала, у зависности од категорије и величине. Најчешћа цена за јаја А класе била је 12 дин/комад, док су јаја из слободног узгоја достизала цену од 15 дин/комад. Примећен је благи пад у цени јаја у односу на претходне недеље, што може бити повезано са смањеном потражњом на пијацама.
Благи раст цена сточне хране
Извор: СТИПС
1 коментар
Kome jos nije jasan plan ove vlasti? Srgati poljoprivredu, naterati seljake da prodaju imanja i dodhu u gradove gde ce biti zavisni od drzave i vlasti, i pod punom kontrolom!