Данас пољопривредници највише причају о ценама стоке и жита

Аутор: Gdjakovic
104 посета

Тржишта стоке у Србији су ових дана попут праве сцене драме – цене осцилирају, а произвођачи и купци с великом пажњом прате сваки потез. Последњи извештај Института за примену науке у пољопривреди доноси нам шокантне податке о скоковима и падовима цена, који у великој мери утичу на тржиште живе стоке и сточне хране. Пијаце од Ужица до Крагујевца сведоче невероватним променама које ће се засигурно осетити на џеповима произвођача и потрошача.

Јагњад скупља  – Ужице у центру пажње

Ужице, сточна пијаца која је иначе једна од најважнијих у региону, постала је прави центар спектакла! Цена јагњади, која је скочила на невероватних 460 динара по килограму, изазвала је пометњу међу сточарима и трговцима. Претходних месеци нисмо видели овакве скокове, и сада је јасно да јагњад постаје луксуз. „Ово је једноставно невиђено“, каже један од узгајивача из околине, додајући да је оваква ситуација последица смањене понуде и повећане потражње у региону. Да ли је ово знак да ће цене наставити да расту, или ће доћи до стабилизације у наредним недељама?

Сличан сценарио се одиграо и у Лозници, где су цене оваца порасле на 190 динара по килограму, што указује на тренд раста у целом западном делу Србије. С друге стране, у Крагујевцу су забележени падови цена – јагњад је пала на 380 динара по килограму, а овце на 170 динара. Ова регионална различитост у ценама указује на нестабилност тржишта која се може очекивати и у наредним недељама.

Прасићи поскупели, али свиње падају

Јужнобачки регион бележи раст цена прасади. Цена прасади, тежине од 16 до 25 килограма, попела се на 380 динара по килограму, што представља један од највиших нивоа у последњих неколико месеци. Међутим, док прасићи бележе успех, на другој страни се догађају падови: цена товних свиња пала је на 210 динара по килограму у истом региону.

Сличан пад цена свиња забележен је и у Лесковцу и јужнобанатском региону, где је цена свиња пала на 220 динара по килограму. Овај тренд пада цена свиња указује на могућност да се фармери суоче са мањим профитима, али и са нестабилношћу тржишта. Како ће се ови падови одразити на даљу производњу и тражњу, остаје да се види. Да ли ће фармери бити приморани да прилагоде своје пословање или ће тржиште ускоро доживети опоравак?

Цене јаја, сира, кајмака и живине: стабилност са благим осцилацијама

На зеленим пијацама широм Србије, цене јаја, пилетине и млечних производа такође су биле у фокусу током прве седмице септембра. Цена јаја варира у зависности од квалитета и региона, али се најчешће кретала у распону од 18 до 25 динара по комаду. Пилетина је бележила стабилну цену од 350 динара по килограму, док су сир и кајмак, традиционално тражени производи, задржали своје цене. Сир се продавао по 600 до 800 динара по килограму, док је кајмак достигао цену од 1000 до 1500 динара по килограму, у зависности од региона и квалитета. Ове цене указују на релативну стабилност тржишта млечних производа, али и на повећану потражњу за живином, што може утицати на даље осцилације у наредном периоду.

Житарице и сточна храна: стабилност или стагнација?

Док цене стоке дивљају, на тржишту житарица ситуација је релативно мирна. У Пироту и Краљеву, цене пшенице и кукуруза држе се на нивоу од 28 динара по килограму, док је у Чачку забележен пад цене сточног брашна на 25 динара по килограму. Ово сугерише да је тржиште житарица за сада стабилно, иако је понуда на неким пијацама слабија.

Иако је стабилност цена житарица добра вест за многе пољопривреднике, питање је да ли ће се ова стабилност одржати или ће доћи до промена у наредним недељама. Пад цене луцеркиног сена у Кикинди и раст цене сојине сачме у истом региону указују на то да се тржиште сточне хране може променити у било ком тренутку.

Србија улази у јесен са великим изазовима на пољопривредним тржиштима. Док цене стоке бележе драматичне скокове и падове, тржишта житарица и сточне хране углавном остају стабилна. Остаје да се види како ће се ове промене одразити на укупну пољопривредну производњу и на позицију српских произвођача у наредним месецима.

 

Srodni tekstovi

Оставите коментар