Влада Републике Србије усвојила је на данашњој седници Уредбу о утврђивању државног програма помоћи и обнове оштећених породичних стамбених објеката у својини грађана услед дејства јаког олујног ветра, града и кише у току јула 2023. године, којом су опредељена средства за исплату државне помоћи.
Србију је између 19. и 22. јула погодило више олујно-грмљавинских непогода праћених јаким пљусковима, олујним ударима ветра на моменте и орканске јачине, као и крупним градом величине од два до пет, локално и преко пет центиметара пречника.
Невреме је изазвало велика оштећења на породичним стамбеним објектима, а овом уредбом обезбеђена је бесповратна новчана помоћ за санирање штете за око 11.000 породичних стамбених објеката у својини грађана, како је до сада утврђено на основу извештаја јединица локалне самоуправе.
Ова уредба ступиће на снагу и пре законом утврђеног рока како би се грађанима чији су објекти оштећени, у што краћем року, пружила неопходна помоћ и обезбедили основни услови за функционисање живота и рада на погођеним подручјима.
Препорука за читање: ЦРКВА ПОД ЗЕМЉОМ КОД МАНАСТИРА ПАПРАЋА
То су објекти који су сврстани у шесту категорију оштећења, у складу са Упутством о јединственој методологији за процену штете од елементарних непогода, а према до сада прелиминарно прикупљеним подацима.
Стање елементарне непогоде због невремена које је погодило земљу проглашено је на територији 28 јединица локалне самоуправе.
Ова уредба, као и претходна, ступиће на снагу пре законом утврђеног рока како би се грађанима чији су објекти порушени, у што краћем року, пружила неопходна помоћ и обезбедили основни услови за функционисање живота и рада на тим подручјима. (детаљније испод)
На седници је усвојен Закључак о сагласности да се ради спречавања ширења, сузбијања и искорењивања заразне болести Афричке куге свиња ангажују Министарство одбране, Војска Србије и Министарство унутрашњих послова, како би пружили помоћ Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде у примени и спровођењу наложених мера за сузбијање и искорењивање ове заразе.
Препорука за читање: ЛЕПИ ЧОВЕК УКРАС СВАКЕ БАШТЕ
Постојање заразе је до 3. августа потврђено у више од 1.600 газдинстава у укупно 38 општина, односно 13 управних округа у Србији.
ДРЖАВНИ ПРОГРАМ ПОМОЋИ И ОБНОВЕ ОШТЕЋЕНИХ ПОРОДИЧНИХ СТАМБЕНИХ ОБЈЕКАТА У СВОЈИНИ ГРАЂАНА УСЛЕД ДЕЈСТВА ЈАКОГ ОЛУЈНОГ ВЕТРА, ГРАДА И КИШЕ У ТОКУ ЈУЛА 2023. ГОДИНЕ
Област у којој се спроводе мере и територија на којој се спроводе мере
Мере утврђене овим програмом спроводе се на делу територије Републике Србије у јединицама локалне самоуправе обухваћеним Одлуком о проглашењу елементарне непогоде („Службени гласник РС”, број 65/23 ), за следеће јединице локалне самоуправе: градови Нови Сад, Зрењанин, Крагујевац, Краљево, Ниш, Панчево, Смедерево, Сомбор, Сремска Митровица, Суботица, Ужице и општине Пожега, Ариље, Бач, Бачка Паланка, Беочин, Владимирци, Инђија, Велико Градиште, Ириг, Кладово, Књажевац, Мајданпек, Рума, Сечањ, Стара Пазова, Темерин и Шид.
Програм се односи на оштећене породичне стамбене објекте у својини грађана, који су категорисани у објекте од прве до пете категорије у складу са Упутством о јединственој методологији за процену штете од елементарних непогода („Службени лист СФРЈ”, број 27/87).
Анализа затеченог стања и настале штете и сагледавање могућих даљних штетних последица
Од 19. јула 2023. године подручје Србије и већег дела Балканског полуострва се налазило под утицајем топле и нестабилне ваздушне масе, уз слабо градијентно поље повишеног ваздушног притиска у приземљу и југозападно висинско струјање. У току јула, а посебно у периоду између 19. и 22. јула на подручју Србије је забележено више олујно-грмљавинских непогода, праћених јаким пљусковима кише, грмљавином, олујним ударима ветра, на моменте и орканским јачинама, као и појавом крупног града, величине 2-5, локално и преко 5 цм пречника. Описана синоптичка ситуација је била веома повољна за развој конвективне облачности у периоду од 19. до 24. јула у области северне и југозападне Србије дошло до развоја олујно-грмљавинске облачности која се премештала ка североистоку у југозападној висинској струји.
Прочитајте и зашто има барем 8 разлога да у домажинству имате мачку
Ово јако невреме проузроковало је значајне штете на делу територије северне и југозападне Србије која се огледа у оштећеној инфраструктури, енергетици, животној средини, објектима јавне намене и стамбеним објектима. На основу извештаја надлежних органа јединица локалних самоуправа процењује се да је оштећено око 11.000 породичних стамбених објеката у својини грађана, а који су разврстани у пет категорија у складу са Упутством о јединственој методологији за процену штете од елементарних непогода.
Мере које треба предузети
Мера која се утврђује овим програмом јесте давање бесповратних новчаних средстава у циљу обнове оштећених породичних стамбених објеката, и то:
-
за прву категорију оштећења – 000,00 динара;
-
за другу категорију оштећења – 100.000,00 динара;
-
за трећу категорију оштећења – 150.000,00 динара;
-
за четврту категорију оштећења – 000,00 динара;
-
за пету категорију оштећења – 350.000,00 динара.
Начин и обим спровођења мера и критеријуми за спровођење мера
Поступак за пружање помоћи покреће се пријавом штете у складу са Законом о обнови након елементарне и друге непогоде („Службени гласник РС”, број 112/15 – у даљем тексту: Закон).
Поступак којим се утврђује право на помоћ води се у складу са одредбама закона којим се уређује општи управни поступак, уколико законом није другачије одређено.
Јединица локалне самоуправе без одлагања образује потребан број комисија које врше процену штете настале након елементарне и друге непогоде на породичним стамбеним објектима у својини грађана, у складу са Упутством о јединственој методологији за процену штете од елементарних непогода.
Јединица локалне самоуправе без одлагања, а најкасније у року од 15 дана од дана проглашења престанка елементарне непогоде, позива грађане да пријаве насталу штету у року који не може бити краћи од 15 дана ни дужи од 60 дана од дана објављивања позива.
Министарство за јавна улагања (у даљем тексту: Министарство) врши верификацију процене штете, коју су извршиле комисије које је образовала јединица локалне самоуправе, у складу са Законом.
По пријави штете, извршеном утврђивању, процени и верификацији штете орган јединице локалне самоуправе наставља поступак за утврђивање права на државну помоћ, позивом странци да се изјасни о верификованом записнику о процени штете и другим релевантним околностима од значаја за утврђивање права на државну помоћ.
Уколико се странка која је уредно позвана не одазове позиву, а не оправда свој изостанак, сматраће се да је сагласна са верификованим записником.
Првостепено решење о праву на помоћ, по спроведеном поступку, применом критеријума и мерила из овог државног програма помоћи и обнове, доноси надлежни орган јединице локалне самоуправе и доставља га подносиоцу захтева.
Јединица локалне самоуправе доставља решење и Министарству, као и органу надлежном за правну заштиту имовинских права и интереса Републике Србије, електронским путем, са свим списима предмета.
Против првостепеног решења може се изјавити жалба Комисији за утврђивање штете од елементарних непогода која доноси коначно решење.
Против коначног решења може се покренути управни спор.
Против пресуде Управног суда може се поднети захтев за преиспитивање судске одлуке Врховном касационом суду.
Приликом одлучивања о праву на помоћ грађанима, надлежни органи ће узети у обзир услове прописане Законом, који морају бити кумулативно испуњени, и то:
1) да је настала штета непосредна последица елементарне и друге непогоде;
2) да је штета пријављена у складу са законом;
3) да је штету претрпело лице из члана 1. Закона;
4) да је оштећена или уништена ствар која служи и неопходна је за задовољење основних животних потреба те је као таква била у свакодневној или редовној употреби;
5) да је ствар чувана са пажњом и на прописан начин као и да су предузете све мере ради смањења ризика од елементарне и друге непогоде;
6) да су испуњени други услови у складу са Законом.
Редослед спровођења мера
Министарство ће по пријему коначних решења о државној помоћи вршити исплату примаоцу помоћи на његов текући рачун наведен у првостепеном решењу јединице локалне самоуправе које се доставља Министарству.
Органи државне управе надлежни за координацију, односно носиоци појединих мера и активности
Носиоци спровођења овог програма су јединице локалне самоуправе утврђене одговарајућим актом Владе о проглашењу елементарне непогоде, Министарство и Комисија за утврђивање штете од елементарних непогода.
Процена потребних финансијских средстава и извор финансирања
Средства за спровођење овe уредбе у износу од 1.100.000.000,00 динара обезбедиће се из буџета Републике Србије у оквиру Раздела 39 – Министарство за јавна улагања, Програм 1511 – Обнова и изградња објеката јавне намене и санирање последица елементарне непогоде, функција 110 – извршни и законодавни органи, финансијски и фискални послови и спољни послови, Програмска активност 0002 – Координација послова обнове и изградње објеката јавне намене, на терет апропријације економска класификација 912 – примања од иностраног задуживања, у корист апропријације економска класификација 484 – накнада штете за повреде или штету насталу услед елементарних непогода или других природних узрока, у износу од 1.100.000.000,00 динара.
Уредба: О утврђивању државног програма помоћи и обнове порушених породичних стамбених објеката у својини грађана услед дејства јаког олујног ветра, града и кише у јулу 2023. Године
ДРЖАВНИ ПРОГРАМ ПОМОЋИ И ОБНОВЕ ПОРУШЕНИХ ПОРОДИЧНИХ СТАМБЕНИХ ОБЈЕКАТА У СВОЈИНИ ГРАЂАНА УСЛЕД ДЕЈСТВА ЈАКОГ ОЛУЈНОГ ВЕТРА, ГРАДА И КИШЕ У ЈУЛУ 2023. ГОДИНЕ
- Област у којој се спроводе мере и територија на којој се спроводе мере
Мере утврђене овим програмом спроводе се на делу територије Републике Србије у јединицама локалне самоуправе обухваћеним Одлуком о проглашењу елементарне непогоде („Службени гласник РС”, број 65/23), за следеће јединице локалне самоуправе: градови Нови Сад, Зрењанин, Крагујевац, Краљево, Ниш, Панчево, Смедерево, Сомбор, Сремска Митровица, Суботица, Ужице и општине Пожега, Ариље, Бач, Бачка Паланка, Беочин, Владимирци, Инђија, Велико Градиште, Ириг, Кладово, Књажевац, Мајданпек, Рума, Сечањ, Стара Пазова, Темерин и Шид.
Програм се односи на порушене породичне стамбене објекте у својини грађана, који су разврстани у шесту категорију оштећења у складу са Упутством о јединственој методологији за процену штете од елементарних непогода („Службени лист СФРЈ”, број 27/87).
- Анализа затеченог стања и настале штете и сагледавање могућих даљних штетних последица
Од 19. јула 2023. године подручје Србије и већег дела Балканског полуострва се налазило под утицајем топле и нестабилне ваздушне масе, уз слабо градијентно поље повишеног ваздушног притиска у приземљу и југозападно висинско струјање. У току јула, а посебно у периоду између 19. и 22. јула на подручју Србије је забележено више олујно-грмљавинских непогода, праћених јаким пљусковима кише, грмљавином, олујним ударима ветра, на моменте и орканским јачинама, као и појавом крупног града, величине 2-5, локално и преко 5 цм пречника. Описана синоптичка ситуација је била веома повољна за развој конвективне облачности у периоду од 19. до 24. јула у области северне и југозападне Србије дошло до развоја олујно-грмљавинске облачности која се премештала ка североистоку у југозападној висинској струји.
На основу извештаја надлежних органа јединица локалних самоуправа процењује се да је дeсет породичних стамбених објеката у својини грађана разврстано у шесту категорију оштећења у складу са Упутством о јединственој методологији за процену штете од елементарних непогода.
- Мере које треба предузети
Мера која се утврђује овим програмом јесте давање бесповратних новчаних средстава у циљу обнове порушених породичних стамбених објеката који су разврстани у шесту категорију и то у износу од:
– 3.000.000 динара (три милиона динара), за домаћинства од једног до два члана;
– 3.500.000 динара (три и по милиона динара), за домаћинства од три до четири члана ;
– 4.000.000 динара (четири милиона динара), за домаћинства од пет и више чланова.
- Начин и обим спровођења мера и критеријуми за спровођење мера
Поступак за пружање помоћи покреће се пријавом штете у складу са Законом о обнови након елементарне и друге непогоде („Службени гласник РС”, број 112/15 – у даљем тексту: Закон).
Поступак којим се утврђује право на помоћ води се у складу са одредбама закона којим се уређује општи управни поступак, уколико законом није другачије одређено.
Јединица локалне самоуправе без одлагања образује потребан број комисија које врше процену штете настале након елементарне и друге непогоде на породичним стамбеним објектима у својини грађана, у складу са Упутством о јединственој методологији за процену штете од елементарних непогода.
Јединица локалне самоуправе без одлагања, а најкасније у року од 15 дана од дана проглашења престанка елементарне непогоде, позива грађане да пријаве насталу штету у року који не може бити краћи од 15 дана ни дужи од 60 дана од дана објављивања позива.
Министарство за јавна улагања (у даљем тексту: Министарство) врши верификацију процене штете, коју су извршиле комисије које је образовала јединица локалне самоуправе, у складу са Законом.
По пријави штете, извршеном утврђивању, процени и верификацији штете орган јединице локалне самоуправе наставља поступак за утврђивање права на државну помоћ, позивом странци да се изјасни о верификованом записнику о процени штете и другим релевантним околностима од значаја за утврђивање права на државну помоћ.
Уколико се странка која је уредно позвана не одазове позиву, а не оправда свој изостанак, сматраће се да је сагласна са верификованим записником.
Првостепено решење о праву на помоћ, по спроведеном поступку, применом критеријума и мерила из овог државног програма помоћи и обнове, доноси надлежни орган јединице локалне самоуправе и доставља га подносиоцу захтева.
Јединица локалне самоуправе доставља решење и Министарству, као и органу надлежном за правну заштиту имовинских права и интереса Републике Србије, електронским путем, са свим списима предмета.
Против првостепеног решења може се изјавити жалба Комисији за утврђивање штете од елементарних непогода која доноси коначно решење.
Против коначног решења може се покренути управни спор.
Против пресуде Управног суда може се поднети захтев за преиспитивање судске одлуке Врховном касационом суду.
Приликом одлучивања о праву на помоћ грађанима, надлежни органи ће узети у обзир услове прописане Законом, који морају бити кумулативно испуњени, и то:
1) да је настала штета непосредна последица елементарне и друге непогоде;
2) да је штета пријављена у складу са законом;
3) да је штету претрпело лице из члана 1. Закона;
4) да је оштећена или уништена ствар која служи и неопходна је за задовољење основних животних потреба те је као таква била у свакодневној или редовној употреби;
5) да је ствар чувана са пажњом и на прописан начин као и да су предузете све мере ради смањења ризика од елементарне и друге непогоде;
6) да су испуњени други услови у складу са Законом.
- Редослед спровођења мера
Министарство ће по пријему коначних решења о државној помоћи вршити исплату примаоцу помоћи на његов текући рачун наведен у првостепеном решењу јединице локалне самоуправе које се доставља Министарству.
- Органи државне управе надлежни за координацију, односно носиоци појединих мера и активности
Носиоци спровођења овог програма су јединице локалне самоуправе утврђене одговарајућим актом Владе о проглашењу елементарне непогоде, Министарство и Комисија за утврђивање штете од елементарних непогода.
- Процена потребних финансијских средстава и извор финансирања
Средства за спровођење овe уредбе у износу од 40.000.000,00 динара обезбедиће се из буџета Републике Србије у оквиру Раздела 39 – Министарство за јавна улагања, Програм 1511 – Обнова и изградња објеката јавне намене и санирање последица елементарне непогоде, функција 110 – извршни и законодавни органи, финансијски и фискални послови и спољни послови, Програмска активност 0002 – Координација послова обнове и изградње објеката јавне намене, на терет апропријације економска класификација 912 – примања од иностраног задуживања, у корист апропријације економска класификација 484 – накнада штете за повреде или штету насталу услед елементарних непогода или других природних узрока, у износу од 40.000.000,00 динара.