Четка која мења расположење и принос млека

Аутор: Gdjakovic
74 посета

Савремено сточарство већ одавно није оно што је било пре само деценију. Данас, узгој животиња све више зависи од иновација које истовремено унапређују добробит животиња и ефикасност рада на фарми. Један од најновијих трендова у овој области су паметни уређаји за негу, као и флексибилни, модуларни системи смештаја.

Фирма Patura, један од водећих произвођача пољопривредне опреме у Европи, већ годинама развија решења која одговарају свим категоријама животиња – од телади и крава до коња. Најновија генерација четки за чешкање представља пример како технологија у служби животиња може истовремено повећати продуктивност и смањити стрес.

Како модерна опрема мења услове на фармама

Према бројним истраживањима, када су животиње у могућности да се самостално чешу и одржавају хигијену коже и длаке, осећају се опуштеније. Код крава, то директно утиче на бољу циркулацију, већу покретљивост и – што је најважније – повећан принос млека.

Нове електронске четке са сензорима покрета, као што су модели из линије Patura Maxi и Mini, активирају се када се животиња приближи, окрећу се у оба смера, а дизајниране су тако да безбедно и ефикасно масирају различите делове тела. Четкице на опрузи, статичке четке и модели са флексибилним ослонцима могу се поставити у свим типовима објеката – од великих штала до мањих породичних газдинстава.

„Наше краве су далеко мирније и продуктивније од кад имамо ове четке. Раније су често биле раздражљиве, а сада се саме масирају и чисте кад пожеле. Чак је и ветеринар приметио боље стање коже и папака,“ каже Маркус Ебнер, сточар из области Тирол у Аустрији.

Модуларни боксеви: прилагођавање на лицу места

Други значајан тренд у модерном узгоју телади и младих животиња јесте употреба модуларних боксова, који се прилагођавају простору и потребама фармера. Пластичне бочне стране, једноставни системи за закључавање и велике вентилационе површине чине ове боксеве лаким за одржавање и безбедним за животиње.

Боксеви се могу лако комбиновати у низове, а сваки има минимум 2,3 квадратна метра простора, што је изузетно важно за хигијену и правилан развој младих грла. Предност је и то што се делови могу мењати без алата, што фармерима штеди време и труд.

„Можемо их саставити, преместити, очистити – све у једном дану. Нема више гурања и импровизације. Плус, телад не добијају упале плућа као раније. Имамо бољу вентилацију и више светлости у штали,“ додаје Симоне Жирар, фармерка из Савојских Алпа у Француској.

И коњи добијају своје “smart” решење

Код коња, посебну пажњу привлаче биоклиматска склоништа и мобилни боксеви, који пружају заклон од ветра, кише и сунца, али и обезбеђују сталан приступ храни у сигурним условима. Капије и ограде направљене су тако да спрече повреде и лако се прилагођавају потребама сваког газдинства.

Систем HippoWire, специјално дизајниран за узгој коња, користи жицу високе видљивости и еластичности, која спречава повреде и лако се поставља. Ово решење постаје све популарније међу одгајивачима спортских и расних коња.

 

Добробит животиња – основ за успешну производњу

Сви ови производи и системи имају једну заједничку нит: фокус на добробит животиња. Мање стреса значи бољу продуктивност, мање болести и мирнији рад за фармере. Данас се све више фарми одлучује за улагање у овакву опрему, јер дугорочно доноси уштеде – како у раду, тако и у здравственим трошковима.

Све већи број фармера у Француској, Немачкој и другим европским земљама потврђује да се овакве инвестиције исплате већ у првој години. Уместо да се ослањају на импровизације, они бирају опрему која је прилагођена њиховим потребама – и потребама њихових животиња.

Srodni tekstovi