Арнајево је село удаљено само 30 километара од Београда. Горан Спасојевић је пре 13 година, у договору са породицом, почео да се бави млекарством. Данас дневно предаје 650 литара млека, а циљ му је да достигне производњу од 1.000 литара.
„Овде у овој штали све је почело. Када сам рекао мојој Ивани да ћемо бити ‘на коњу’ ако достигнемо 100 литара млека дневно, нисам ни слутио да ћемо сада имати визију о производњи од 1.000 литара дневно“, каже Спасојевић.
Он истиче да је задовољан постигнутим резултатима, али и да је све стекао искључиво својим радом. „Посла има пуно, 365 дана у години. Млеко је за сада добро, цена је коректна, али проблем је што не можемо лако да закупимо земљиште. То је проблем не само за мене већ и за све сточаре и ратаре у околини“, објашњава он.
Спасојевић додаје да нема одмора, ни боловања. „Мој старији син, који има 16 година, ове јесени је сам узорао 40 хектара. Млађи је сваки дан у штали, ујутру и поподне.“
Тренутна дневна производња је 650 литара млека, а циљ је достићи тону. „Што се тиче млека и крава, задовољан сам. За сада субвенције за краве су коректне, али би било добро када бисмо могли да добијемо подршку и за ратарство. Чуо сам да ће бити неки конкурс за подршку инвестицијама, па ћу конкурисати ако будем имао могућности“, каже Спасојевић.
Своју фарму финансирао је из сопствених средстава. Што се механизације тиче, има све што му је потребно, иако је све половно. „Није ново, али завршава посао. Свакодневно имамо око 650 литара млека, што је завидна количина. Надамо се да ћемо ускоро достићи 1.000 литара дневно, што је наш најближи циљ.“
Краве су у систему везаног узгоја, а на фарми имају холштајн и сименталску расу. „Имају проблеме са еструсом и осемењавањем, али све то врате кроз млеко“, објашњава он.
Поред производње млека, Спасојевићи се баве и ратарством. „Произведемо 30-40 тона соје за продају, око 100 тона кукуруза, исто толико пшенице и сунцокрета“, наводи Спасојевић.
Један од највећих проблема је недостатак радне снаге. „Много људи је отишло у Београд, па нема ко да ради у пољопривреди. Ми имамо срећу што смо млади, што су ми родитељи још увек способни, а и два сина који завршавају велики део посла“, каже он.
У Арнајеву живи око 500 становника, али само четири породице се баве пољопривредом. Управо зато успех домаћинства Спасојевић добија још већи значај.
Извор: Б92, Плодно и родно