Качкаваљ из Србије редовно служен на трпези председништва једне супер силе

Аутор: Gdjakovic
531 посета

Пре 100 година Пиротски качкаваљ редовно се служио на трпези Беле куће, а у периоду између два светска рата био је један од главних извозних производа Пирота и околине. Израда овог поноса српске млекарске производње уврштен је у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Србије а сам Пиротски качкаваљ већ 10 година носи ознаку производа са заштићеним географским пореклом. Рецепт за израду овог качкаваља стар је више од 200 година а Саша Петровић, власник млекаре „Пироћанац“ и бренда „Пироћанци сиреви без компромиса“ решен је да овом качкаваљу врати некадашњу славу и заслужено место најпре на домаћој, а потом и на светској трпези.

Тајна је у свежем тек помузеном млеку

Саша Петровић о Пиротском качкаваљу зна готово све, што из личног искуства, што као вишегодишњи предавач у Млекарској школи.

– Производњу Пиротског качкаваља по традиционалном рецепту започели смо пре две године, а прве количине смо пласирали на тржиште пре годину дана. Разлог за то је што Пиротски качкаваљ мора да одлежи да би добио онај јединствени шмек, арому и укус. Жеља нам је да га вратимо на место које заслужује најпре на домаћим трпезама а потом и у иностранству – рекао је Петровић за емисију „Знање-имање“

Како је испричао, има вишедеценијско искуство у производњи ове врсте сира.

– Као дечак од само четири године са оцем први пут отишао да вртим бок и гледам производњу. Мој отац је обилазио млекаре на истуреним пашњацима Старе планине тако да сам од малена био у контакту са качкаваљем и старим мајсторима који су га правили директно на планини, на ливади од млека које је тек помужено. Они су тада прерађивали млеко без икаквих помагала, користили су чисто природно сирило, природну температуру и дуг период зрења. Од почетка сам желео да оживим тај традиционални начин производње што је практично значило вратити се три корака уназад. Зато је моја млекара смештена … наставак

Srodni tekstovi

Оставите коментар