Чак и уље може да поквари зимницу, ево седам савета за успех!

Аутор: Gdjakovic
55 посета

Широм Србије шири се мирис печене паприке. Ево неколико савета и утисака са терена.  Топличани настављају да се држе традиције када је реч о припреми зимнице, па се мирис печене паприке ових дана шири улицама Прокупља. Иако савремено доба нуди готове производе у маркетима, многе породице у овом крају и даље верују да је домаћа зимница незаменљива.

Ове године, због дугог топлог лета, припрема зимнице тек сада улази у пун замах. Паприка је стигла знатно касније него претходних година, али повртари из општине Житорађа, где се традиционално гаји паприка, ипак очекују добар род. Овогодишњи временски услови, укључујући суше и град, нису заобишли ни овај крај. Ипак, произвођачи су задовољни, истичући да су паприке претрпеле све ударце природе, али да квалитет није изостала. Прва берба је слаба, али се прави резултати очекују у наредним данима.

Цене су, како кажу, умерене. „Мора цена бити доступна свима“, истичу, јер је циљ да и произвођачи и купци буду задовољни.

Мило Сављовић из Добрића каже да добар део своје паприке користи за припрему ајвара у свом домаћинству. Његова супруга Жаклина додаје да је важно одабрати зрелу, домаћу паприку која се лако љушти, јер то увелико олакшава припрему.

Поред традиционалних сорти паприке, многи произвођачи експериментишу са новим сортама како би повећали понуду и смањили ризик од губитака. Ове године, упркос изазовима, очекује се да ће паприке стизати на пијаце све до првих мразева.

У Рађевини, Дијана и Тања из Доњих Брезовица настављају традицију прављења зимнице, коју су наследиле од своје баке. У њиховој породици сваке године се прави ајвар. Паприке прво испеку на шпорету, очисте и оставе да се оцеде. Након тога, паприке се мељу и прже, додаје се уље, бели лук, со и љута папричица по укусу. Ајвар се кува више од сат времена и константно се меша да не би загорео.

„Највише волимо да једемо ајвар уз домаћи хлеб“, кажу сестре, наглашавајући да је домаћа зимница незаменљив део њихове породичне традиције.

  • Мило Сављовић, произвођач паприке из Добрића: „Најважније је знати кад је паприка спремна за бербу. Треба је оставити да потпуно сазри на стаблу, јер само тада има прави укус и арому за ајвар. Кад береш раније, не добијеш онај прави квалитет.”
  • Дијана и Тања из Доњих Брезовица: „Бака нас је увек учила да паприку треба испећи на старом шпорету на дрва, јер само тако добије онај посебан укус. Данас многи користе рерну или модерне апарате, али ништа не може да замени стару методу.”
  • Жаклина Сављовић, домаћица: „За добар ајвар није само битна паприка, већ и начин на који је мешаш док се пржи. Мораш бити стално ту, не смеш је остављати, јер ако загори, сав труд пропада. Сат времена мешања није мала ствар, али резултат је вредан труда.”
  • Стари савет за прављење зимнице: „Не журите са припремом зимнице. Време и стрпљење су кључни. Оставите да се паприка природно оцеди и хлади после печења, јер брзина може уништити текстуру и укус.”
  • Савет искусних повртара из Житорађе: „За праву зимницу треба да бирате паприке које су уједначено зреле и без оштећења. Оне најлепше ће вам дати ајвар пуног укуса, али истовремено треба добро сортирати и одбацити оне које имају било какве недостатке.”

Да ли је зимница уштеда или луксуз?

  • Савет старијих домаћица: „Увек пробајте ајвар док га кувате, јер се некада квалитет уља или белог лука разликује, па укус зависи од свежине састојака. Ништа се не прави на брзину, треба све проверити и посветити се сваком детаљу.”
  • Миле Петровић, трговац на пијаци: „Људи су постали захтевни, хоће да купе паприку која изгледа савршено. Међутим, права, домаћа паприка, она са флекицама и различитим облицима, обично има најбољи укус, јер није гајена само због изгледа, већ због квалитета.”
  • Извор: РТС, Агробизнис магазин

Srodni tekstovi

Оставите коментар