На фарми породице Жирарде, где доминирају моћни бизони, налази се и посебан кутак посвећен љубитељима коња. Ова фарма није само дом за бизоне – она је и уточиште за коње, пружајући им луксуз природног окружења и пажње коју заслужују.
Женева је град с великим бројем власника коња, али недовољно простора и инфраструктуре за њихово адекватно смештање. „Постоји огроман број коња у власништву приватника, али премало простора за њихово држање“, објашњава Ким Жирарде.
Управо због тога, породица је одлучила да отвори пансион за коње. „Наша фарма је одговор на ову потражњу. Иако у Женеви постоји много понуде, потреба за оваквим местима је и даље велика“, додаје Ким.
Како функционише пансион за коње?
Овај пансион није обична штала – коњи овде уживају у отвореном простору, слободни да се крећу по пашњацима и уживају у природним условима. „Код нас коњи нису затворени у боксовима, већ имају простор да се крећу, пасу и развијају природно“, каже Ким.
Исхрана коња на фарми је потпуно природна. „Лети пасу траву, док им зими дајемо сено које сами производимо. Не користимо пестициде, па су наши пашњаци идеални за здрав развој коња“, истиче Ким.
На фарми постоји и неколико коња који нису способни за јахање, али им је ипак пружена љубав и нега. Ким посебно истиче свог коња који је остао без ока.
„То је мој коњ. Нажалост, имао је две болести истовремено, и док је за једну терапија захтевала антиинфламаторне лекове, за другу су они били штетни. Ветеринар нам је рекао да је најбоље да уклонимо око. Данас је у савршеној форми и сигурна сам да је то била права одлука“, прича Ким.
Иако овај коњ више не може да се јаше – не само због губитка ока, већ и због старости, јер има 23 године – он ужива у животу на фарми, слободно се крећући по ливадама.
Еколошки приступ и одрживост
Фарма Жирарде није само пансион за коње – она је и пример еколошки одговорног пословања. „Од 1998. године не користимо пестициде ни хемикалије. Наши коњи живе у потпуно природном окружењу, што позитивно утиче на њихово здравље“, каже Ким.
Осим тога, фарма сарађује с локалним произвођачима како би обезбедила сламу и другу храну за коње. „Наши пашњаци су првенствено намењени испаши, а додатну сламу добијамо од фармера који гаје пшеницу и јечам“, објашњава она.
Будућност коњског узгоја у Женеви
Иако је Женева претежно урбани кантон, пољопривреда и сточарство и даље имају значајну улогу. „Многи мисле да у Женеви нема места за овакве пројекте, али то није тачно. Пољопривреда овде има будућност и постоји велики број младих људи који желе да преузму породичне фарме и наставе традицију“, каже Ким.
Уз то, њен супруг, који води сопствену фарму с кравама лимузин и виноградима, такође је део локалне пољопривредне заједнице. „Он је веома заузет, али сарађујемо и помажемо једно другом у послу“, додаје Ким.
Пансион за коње на фарми Жирарде није само место где власници могу сместити своје коње – то је права оаза мира и природе за ове племените животиње. У комбинацији с еколошким принципима и стручном негом, ова фарма пружа коњима идеалне услове за живот, док истовремено доприноси очувању сточарске традиције у Женеви.
„Наш циљ је да коњима омогућимо најбољи могући живот. Свака животиња на овој фарми је члан породице, и тако је и третирамо“, закључује Ким.
Немања Поповић