Нови случајеви афричке куге свиња, ево где су жаришта

Аутор: draganadpetrovic
60 посета

Афричка куга свиња (АКС) већ неко време задаје муке нашим сточарима. Према недавном писању медија најновији случајеви појавили су се у Мачви у селу Бадовинци. Како кажу из Министарства пољопривреде, афричка куга је тренутно активна у 6 округа и 10 општина.

За „Блиц Бизнис“ из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде потврдили су да је АКС тренутно присутна на нашем подручју. Открили су све и о новим жариштима и о томе колико је људски фактор битан када је реч о овом проблему.

– Афричка куга свиња (АКС) је заразна болест домаћих и дивљих свиња, која се у Републици Србији појавила 2019. године, а од 2020. године присутна више мање на ширем подручју земље. Имајући у виду природу болести и њену могућност појаве због разноликости начина ширења, као и отпорности и перзистентности вируса узрочника, нова жаришта не представљају у дословном смислу и додатна жаришта, с обзиром да су већ евидентирана на истом подручју у претходном периоду, рекли су из министарства.

АКС је тренутно активна у 6 округа и 10 општина, од којих је највећи број жаришта забележен у Колубарском управном округу. Последњи случајеви су међутим потврђени на два газдинства у Сремском и Мачванском округу, што представља посебан ризик због обима свињарске производње у овим окрузима и ризика од појаве болести на комерцијалним фармама. Ипак до сада у 2024 години, АКС је евидентирана само на малим сеоским газдинствима.

Илустрација: Највише случајева заразе је забележено у Колубарском округу

Као и у другим земљама где је болест присутна у ланцу ширења АКС човек има веома битну улогу. Због немогућности лечења и вакцинације ову заразну болест веома је тешко искоренити.

Из министарства кажу да је опрез врло важан када се радио о овој болести, јер је врло непредвидива и постоји велика могућност наглог погоршања и ширења.

– Присуство АКС у земљи, њен непредвидив карактер и могућност нагле промене и погоршања епизоотиолошке ситуације са великим економским последицама упућује на даљу и сталну опрезност и мобилност свих чиниоца у друштву, додају из министарства.

Из ових разлога и овом приликом Управа за ветерину апелује на јавност и свест произвођача и фармера да примењују све потребне биосигурносне и прописане мере и препоруке. Сваку промену здравственог стања свиња потребно је одмах пријавити ветеринару или ветеринарском инспектору, како би благовремено открили и спречили ширење ове заразне болести.

– Препознавањем озбиљности ситуације када је контрола АКС у питању, Управа за ветерину у склопу разних стручних едукативних скупова активности, као и својих редовних и ванредних активности преко формираних кризних центара на централном и регионалним нивоима, организује и спроводи едукације за ветеринаре, власнике/држаоце животиња и ловце, истовремено указујући на значајну улогу у ефикасности спровођења превентивних и биосигурносних мера на газдинствима и у ловиштима.

– У оквиру планских активности, спроводи се у континуитету наџор и дијагностичко испитивање код домаћих и дивљих свиња у сврху одређивања епизоотиолошког статуса подручја и контроле промета свиња и свињског меса на целокупном државном подручју, које има за циљ доказивање присуства и одсуства вируса у циљу ране детекције и правовременог спречавања ширења Афричке куге свиња, у складу са стручним аспектима и законским прописима, закључују из министарства пољопривреде шумарства и водопривреде.

Извор: https://www.blic.rs/biznis/privreda/novi-slucajevi-africke-kuge-svinja-u-srbiji-za-blic-biznis-iz-ministarstva-potvrdili/h79fe7n

Srodni tekstovi

Оставите коментар