Хаос код комшија због шверца свињског меса

Аутор: draganadpetrovic
0 посета

Министар пољопривреде, шумарства и рибарства Давид Влајчић упозорио је да илегални увоз и шверц свињетине представља озбиљну претњу хрватском свињогојству, оценивши да се због „кратке зараде“ угрожава домаћа производња и ствара нелојална конкуренција хрватским узгајивачима.

– Неразумљиво је да се због нечијег профита угрожава комплетна хрватска производња свиња. То су примери у којима се хрватско свињогојство сусреће с нелојалном конкуренцијом и једним потпуно несвесним стањем, због кратке зараде. Једноставно, имамо угрожено комплетно хрватско свињогојство – рекао је Влајчић након седнице локалног кризног штаба за афричку свињску кугу у Пожеги.

Изјавио је да министарство са терена континуирано прима дојаве да се, конкретно у Далмацији, илегално увози и кријумчари месо у угоститељске објекте, истакавши да такве радње треба јасно осудити јер се њима, осим што се крше хрватски и европски прописи, повећава ризик од уношења заразних болести. Додао је да су грађани почели пријављивати такве случајеве те позвао узгајиваче да се доследно придржавају свих биосигурносних мера.

Илустрација: И Хрвати се боре са афричком кугом свиња

Говорећи о борби против афричке свињске куге, министар је рекао да је епидемиолошка ситуација у Пожешко-славонској жупанији засад задовољавајућа, али да нема места опуштању. Истакао је да се спроводи појачани одстрел дивљих свиња, да наредне недеље почињу појачани наџори ветеринарске инспекције у најугроженијим жупанијама те да све надлежне службе координисано спроводе мере за спречавање ширења болести.

Влајчић је рекао и да су на националном нивоу појачане контроле на граничним прелазима и наџор промета и незаконитих активности, наводећи да је већ откривено неколико случајева који угрожавају хрватско свињогојство, а о резултатима истрага јавност ће бити обавештена, пренела је Хина.

Извор: https://www.agrotv.net/sverc-svinjetine-razara-hrvatsku-zarazeno-meso-ilegalno-preko-granice/

Srodni tekstovi