ЕДЕМСКА БОЛЕСТ ПРАСАДИ НАЈЧЕШЋЕ СЕ ЈАВЉА НАКОН ЗАЛУЧЕЊА

Аутор: Gdjakovic
139 посета

Узгајивачи свиња срећу се са бројним изазовима током производње. Болести које погађају свиње су свакако један од највећих проблема. Једна од опаснијих зараза која се јавља често у сеоским газдинствима је едемска болест прасади. Јавља се након залучења, а узрок су хемолитички сојеви бактерије Eшерихије коли (лат. Escherichia coli). Ова заразна болест најчешће се јавља као последица лоше исхране и лоших услова држања свиња. Ређе се јавља код прасади која сисају или одраслох свиња, а може да нанесе велику економску штету.

Зараза се најчешће преноси преко контаминиране хране и воде, али може бити изазвана и стресом, лошим условима живота и лошом хигијенском праксом на фарми или газдинству. Најчешћи симптоми су:

-Појава едема односно отицање одређених делова тела животиње најчешће главе, очију и врата

-Грозница

-Промене у понашању животиње

-Тешкоће у ходу

-Смањење апетита или прасе уопште не узима храну

-Убрзано дисање и пулс

-Тремор мишића

-У узнапредовалој фази болести парализа горњих екстремитета и смрт

Едемска болест прасади најчешће се јавља код најнапреднијих јединки и прасади која халапљиво једу, па долази до пренатрпавања дигестивног тракта услед чега настаје поремећај микрофлоре у цревима, ремети се варење хране, долази до атоније црева, а као последица свега тога Ешерихија коли се сувише размножу у цревима. Већина сојева ове бактерије нису опасна и иначе су део микрофлоре у цревима, али постоје и врло опасне врсте које, кад се превише намноже, производе токсине који су врло штетни не само за дигестивне органе већ и цео организам. Може да доведе до оштећења капилара, а последица је појава отока односно едема. У зависности која врста Ешерихије коли је у питању могу бити различити симптоми, као оштећења организма. Ова болест се брзо преноси, па већ са првим знаковима обољења треба издвојити болесно прасе од осталих. Сама болест се јавља у три фазе – перакутни, акутни или хронични облик.

Перакутни, односно најтежи облик болести, карактерише брзо и нагло погоршање стања које доводи до угинућа животиње у врло кратком периоду. Симптоми најчешће не стигну да се испоље, прасе престаје да једе, тетура се, падне и угине.

Код акутног тока болести настају нервни симптоми – убрзано дисање и пулс, животиња не узима храну, тетура се и некоординисано се креће. Настаје тремор мишића, парализа предњих па задњих екстремитета, животиња пада на страну и „весла“ ногама. Оток се јавља код очних капака, базе ушију, на рилу и подручју гркљана што изазива промуклост животиње. Смрт наступа за 24 до 36 часова од појаве првих симптома. Хронични ток болести је врло редак и углавном се јавља код одраслих јединки.

Дијагноза едемске болести прасади се поставља на основу комбинације клиничких симптома и лабораторијских налаза. Ветаринар ће прво прегледати болесну животињу, а потом у лабораторију шаље узорак столице и других телесних течности како би се идентификовала присутност бактерије Ешерихије коли. Постоје и серолошки тестови који могу открити присуство специфичних антитела против ове бактерије или њених токсина. Правовремено постављање тачне дијагнозе је кључно за правилно лечење и превенцију, као би се спречили губици и економска штета.

Лечење едемске болести прасади захтева брзу и свеобухватну терапију како би се смањила смртност и контролисало ширење болести. Важно је да лечење спроводи ветеринар са искуством у овој области, како би се обезбедио ефикасан третман и смањио ризик од поновног избијања заразе.

Бактеријска инфекција узрокована Ешерихијом коли најчешће се третира антибиотицима. Лек се бира на основу резултата лабораторијских тестова који идентификују сој бактерије и њену осетљивост на одређене лекове. Терапија се може давати орално, ињекцијама или путем воде коју пије болесна животиња, а све у зависности од препоруке.

Поред антибиотика могу се користити противупални лекови који помажу у смањењу упале и болова. Уз лечење болесној животињи је неопходно обезбедити довољно чисте воде и квалитетну храну како би се спречила дехидрација и осигурала исправна исхрана прасади.

Као и код већине обољења домаћих животиња тако и код ендемске болести прасади превенција је кључна како би се спречила појава заразе. Одржавање хигијене у оборима, што подразумева редовно чишћење и дезинфекцију, може помоћи у спречавању ширења бактерија. Стрес може погоршати стање зато је важно животињама обезбедити адекватне услове живота. Такође, водите рачуна да ваше свиње, без обзира на узраст, увек имају довољно чисте воде и квалитетну храну како би се лакше бориле против потенцијалних заразних болести. Иако не постоји посебна вакцина за едемску болест прасади, вакцинација против различитих сојева Ешерихије коли може помоћи у смањењу појаве заразе.

Драгана Петровић

 

 

 

Srodni tekstovi

Оставите коментар