Светски догађај у области сточарства премашио очекивања

Аутор: Gdjakovic
43 посета

Клермон-Феран, 2-4. октобар 2024 – Међународни сајам сточарства, SOMMET DE L’ÉLEVAGE 2024, поново је потврдио своју позицију као кључна платформа за професионалце из света сточарства. Са 1.700 излагача и више од 120.000 посетилаца, овогодишњи догађај оборио је све рекорде, усрпкос тешком економском тренутку у пољопривреди. Манифестација је јасно указала на будућност одрживог сточарства, са посебним нагласком на иновације у технологији, обновљивим изворима енергије и унапређењу сточарске производње.

SOMMET као центар одрживости

Одрживо сточарство доминирало је програмом, наглашавајући одговорност фармера према природи, људима и економији. Организатори су, кроз различите програме и иновације, истакли неопходност преласка на одрживије моделе пољопривреде, који смањују негативан утицај на животну средину и унапређују локалну заједницу.

Један од главних примера одрживог узгајања је регион Масив Сентрал, који се истакнуо као европски лидер у примени екстензивног сточарства заснованог на пашњацима. Преко две трећине фармера из овог региона бави се сточарством, уз употребу локалних ресурса и традиције, чиме се обезбеђује модел пољопривреде за будућност.

Казахстан – почасни гост 2024. године

Ове године почасни гост сајма је Казахстан, земља са дугом традицијом номадског сточарства и огромним потенцијалом за развој пољопривредне производње. Учесници из Казахстана представили су могућности сарадње и инвестиција у ову централноазијску државу, с посебним освртом на узгајање оваца и говеда, али и могућности извоза пшенице и других жита. Очекивања су да ће партнерства успостављена на сајму отворити врата новим пословним могућностима.

Иновације у пољопривреди

Један од кључних фокуса био је на примени дигиталних технологија у сточарству, с циљем побољшања ефикасности и одрживости. Sommets d’Or, такмичење у иновацијама, привукло је велики број излагача који су представили технолошка решења за унапређење фарме, укључујући роботе, дронове, сензоре и дигиталне платформе за управљање фармама. Ови алати имају за циљ оптимизацију рада фарми, смањење емисија угљен-диоксида и бољу бригу о животињама.

Традиционални узгој у савременом свету

Специфично место на сајму заузела је раса Салерс, традиционална француска раса говеда позната по својој отпорности и прилагодљивости суровим климатским условима. Ова раса је пример одрживог узгајања, јер се њено месо и млеко користе за производњу врхунских производа, укључујући познате француске сиреве као што су Салерс Традицион и Кантал. На националном шампионату, 400 говеда ове расе приказано је на оцењивању, што је била прилика да се истакну њихова генетска супериорност и квалитет.

Изазови и будућност сточарства

Сајам је такође истакнуо кључне изазове са којима се суочавају фармери у свету, укључујући последице климатских промена, притисак на принос хране и потребу за подмлатком у пољопривреди. Пројекат „Одрживо сточарство Масив Сентрала до 2040. године“ један је од одговора на ове изазове, усмерен ка привлачењу нових генерација фармера и унапређењу самодовољних фарми.

Један од учесника, Бруно Дофеје, сточар из регије Кантал, изјавио је: „Наша фарма са 55 крава на 62 хектара пашњака доказ је да одрживи систем може бити економски одржив. Само са органским ђубривом и исхраном базираном на трави, ми доприносимо смањењу климатских промена док истовремено унапређујемо локалну економију.“

SOMMET DE L’ÉLEVAGE 2024 још једном је показао да одрживо сточарство има кључну улогу у будућности пољопривреде. Иновације у технологији, унапређење процеса производње и интернационална сарадња са земљама попут Казахстана пружају наду да ће се сточарство прилагодити савременим изазовима и наставити да доприноси глобалној пољопривреди на одржив начин.

Детаљи и занимљивости са SOMMET DE L’ÉLEVAGE 2024

Један од најважнијих аспеката SOMMET DE L’ÉLEVAGE 2024 био је нагласак на практичним иновацијама и анализама које директно утичу на свакодневни рад фармера, али и на широку индустрију сточарства. Ево неколико кључних тачака, занимљивих података и цитата који додатно осветљавају значај овог догађаја.

Масив Сентрал, највеће травнато подручје у Европи, послужио је као кључни пример за одрживо сточарство у Француској. Чињеница да је 80% пољопривредног земљишта овог региона покривено травом, а две трећине фармера се бави сточарством, указује на значај ове праксе за регионалну и европску економију.

Цитат:
„Трава није само храна за наше животиње, већ и природни понор за угљеник који може везати до 80 тона угљеника по хектару. На овај начин ми, фармери, директно доприносимо борби против климатских промена.“ – Бруно Дофеје, сточар из региона Кантал.

Пасторализам (коришћење пашњака) – Очување традиције

Пасторализам, као облик екстензивног сточарства, и даље има кључну улогу у Француској. Сектор користи травнате површине у планинским регионима и на приobalју за исхрану стоке, док доприноси очувању пејзажа и спречавању пожара. У светлу климатских промена, овај начин узгајања животиња добија на значају.

Статистика пасторализма у Француској:
• 60.000 фарми, које чине 18% укупног броја фарми у земљи.
• 5,4 милиона хектара, од чега 1,5 милиона хектара чине летњи и планински пашњаци.

Занимљиве анализе:
• Одрживо сточарство: Према анализи, сточарство у Француској се све више препознаје као етички и одговоран сектор. Организатори истичу да „француско сточарство не само да производи храну, већ и чува природне ресурсе и доприноси добробити животиња.“

 

Srodni tekstovi

Оставите коментар