Прекомерна употреба инсектицида и пестицида, те загађење воде и ваздуха, доводе до изумирања пчела, које, осим производње меда, имају још важнију функцију – опрашивање биљака. Процењује се да су пчеле заслужне за производњу и стварање 33% наше хране и 80% цветајућих биљака. Зато је њихов опстанак нужан за опстанак човечанства.
Медоносна пчела има изузетно значајно и комплексно место у природи, али још значајније када су у питању различите пољопривредне културе. Медоносна пчела својом активношћу у природној средини неизмерно утиче на производњу људске и сточне хране, разних индустријских сировина пољопривредног порекла, као и на човеково здравље и естетске аспекте живљења.
У Србији пчеларством се бави око 20.000 људи, који поседују више од 1,2 милиона кошница, што нашу земљу ставља на прво место по броју кошница у свету.
Илустрација: У Србији пчеларством се бави око 20.000 људи, који поседују више од 1,2 милиона кошница
Опрашивањем, пчеле сваке године подигну приносе у пољопривреди Србије за око 380 милиона евра.
Само једно пчелиње друштво у Србији годишње подигне приносе околних усева пољопривредника за 370 евра.
Према подацима УН, постоји између 25.000 и 30.000 врста пчела, а очување разноврсности пчела и других полинатора од кључног је значаја за смањење утицаја климатских промена на пољопривредну производњу и, последично, решавање проблема глади у свету.
Међутим, полинаторе у данашње време вребају многе опасности, од интензивне пољопривредне производње, преко пестицида и климатских промена, па до све већих врућина.
Колико је ситуација драматична говори податак да у многим земљама сваке године угине до 50% медоносних пчела.
Извор: https://www.blic.rs/biznis/privreda/pcele-podizu-prinose-u-poljoprivredi-srbije-za-oko-380-miliona-evra-godisnje/ybrvycj