Усвојен нови правилник за овце и козе шта се мења?

Аутор: Gdjakovic
48 посета

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде је 20. септембра 2024. године донело нови Правилник о начину обележавања и регистрације оваца и коза, који је ступио на снагу осмог дана од објављивања у „Службеном гласнику“. Овај правилник детаљно уређује процес идентификације оваца и коза, као и службену контролу обележавања и регистрације, са циљем побољшања праћења стања у сточарском сектору.
Правилник о начину обележавања и регистрације оваца и коза доноси низ детаљних упутстава за унапређење контроле и праћења стоке на газдинствима у Србији.

Шта доноси нови Правилник?

Службене контроле и инспекција

Ветеринарска инспекција ће сваке године вршити контроле обележавања и регистрације на узорку од 3% газдинстава, према унапред дефинисаним критеријумима ризика. Ова анализа ризика узима у обзир број животиња, претходна жаришта заразних болести, добијене подстицаје и премије, као и резултате претходних контрола. Инспекција је задужена за проверу тачности и потпуности података у регистру газдинстава, као и усклађеност са законским прописима.

Обавезно обележавање и регистрација у Централној бази

Свака овца и коза на територији Србије мора бити трајно обележена ушним маркицама и регистрована у Централној бази података, коју води Министарство. Свака животиња добија две ушне маркице – једна иде на лево уво као примарна ознака, док друга, која може садржати електронски чип, иде на десно уво. Ово омогућава лакше праћење кретања животиња и транспарентност у евиденцији.

Пријава свих кретања и догађаја

Сваки прелазак животиње с једног газдинства на друго, укључујући продају, извоз или принудно клање, мора бити пријављен надлежним службама. Власници су обавезни да попуне Потврду о кретању животиња, која прати животиње током транспорта, док се сви подаци уносе у Централну базу. Ова база садржи информације о газдинствима, броју животиња, њиховим идентификационим бројевима, као и детаље о свим догађајима попут клања, губитка или угинућа.

Елитни овнови расе Виртемберг и Илде Франс на фарми Миљковића

Годишњи попис стоке Новина у правилнику је и обавезни годишњи попис оваца и коза, који власници и држаоци морају пријавити до 1. фебруара наредне године за стање на дан 31. децембра. Овај попис помаже у праћењу тачног броја животиња на газдинствима и доприноси смањењу нелегалног промета.

Службена контрола газдинстава Ветеринарска инспекција ће годишње контролисати најмање 3% газдинстава која држе овце и козе, према унапред дефинисаним критеријумима ризика. Критеријуми обухватају број животиња на газдинству, претходна жаришта заразних болести, висину исплаћених субвенција и резултате претходних контрола. Газдинства са већим бројем необележених животиња или она која нису благовремено пријавила догађаје биће приоритет за контролу. Инспектори ће проверавати да ли су подаци у регистру тачни, да ли су животиње исправно обележене и да ли су власници поштовали рокове за пријаву.

Високи стандарди за ушне маркице

Ушне маркице морају испуњавати строге техничке захтеве – израђене су од савитљиве пластике, са ласерски урезаним подацима који су видљиви током целог животног века животиње. Маркице су отпорне на хабање и могу садржати електронске чипове за лакшу идентификацију. Замена ушне маркице због губитка мора се пријавити надлежној служби у року од седам дана, док су строге казне предвиђене за неовлашћено уклањање или измену ознака.

Значај за сточарски сектор

Нови правилник представља велики корак ка модернизацији сточарске индустрије у Србији. Поред унапређења праћења животиња и смањења ризика од заразних болести, обавезно обележавање и редовна контрола смањиће могућности за нелегалан промет и повећати транспарентност у пословању сточарских газдинстава.

Очекује се да ће примена овог правилника олакшати управљање стоком, повећати ефикасност инспекцијских служби и допринети бољој заштити здравља и добробити оваца и коза. На овај начин, Србија се придружује државама које примењују савремене технике управљања сточарском производњом, са посебним нагласком на безбедност, трасабилност и одрживост
Још неколико важних тачака које би требало посебно издвојити из новог Правилника о обележавању и регистрацији оваца и коза укључују:

Дигитализација процеса

Нови правилник ставља акценат на електронско вођење података и модернизацију система евиденције. Увођење електронских ушних маркица олакшаће процес регистрације и праћења, а власници газдинстава ће моћи да воде своје регистре и у дигиталној форми, чиме се смањује могућност грешака и губитка података.

Транспарентност у промету животиња
Свака трансакција која подразумева продају, куповину, транспорт или извоз оваца и коза мора бити уредно забележена у систему. Тиме се уводи већи ниво контроле, а истовремено се смањује могућност за нелегалну трговину стоком, која је раније била тешко пратити. Промет без уредне документације биће строго кажњаван.

Смањење ризика од болести
Детаљно праћење кретања животиња кроз Централну базу омогућава бржу реакцију у случају зараза. У случају откривања жаришта болести на неком газдинству, база омогућава брзо идентификовање свих животиња које су могле бити у контакту са зараженим јединкама, чиме се ефикасно сузбија ширење болести.

Подстицаји и субвенције
Регистрација газдинстава у Централну базу директно утиче на право на субвенције и подстицаје. Газдинства која се придржавају правила обележавања и регистрације биће у приоритету за добијање државних субвенција. С друге стране, газдинства са неправилностима могу бити искључена из програма помоћи.

Сарадња са ветеринарским службама
Правилник уводи строже услове за рад овлашћених обележивача, који су одговорни за исправно обележавање животиња и достављање података у Централну базу. Власници газдинстава морају сарађивати са ветеринарским инспекторима, који имају право увида у све евиденције и базе података.

Унапређење конкурентности
Строга контрола и евиденција олакшаће извоз сточних производа из Србије, јер многе земље захтевају трасабилност производа од извора до крајњег корисника. Србија тиме повећава конкурентност својих производа на међународном тржишту, посебно када је реч о месу, млеку и вуни.

Казнене одредбе

У случају непоштовања правила о обележавању или регистрацији, предвиђене су казне које укључују забрану даљег промета животиња, као и финансијске казне. Ушна маркица не сме бити уклоњена без одобрења, а замена маркице у случају њеног губитка мора се пријавити надлежној ветеринарској служби у року од 7 дана.

Овај правилник поставља јасне смернице и појачава одговорност власника и држалаца оваца и коза, што ће омогућити бољу контролу квалитета сточарства и смањити ризике од заразних болести. Очекује се да нова правила донесу већу ефикасност у систему праћења и повећају безбедност и транспарентност у ланцу снабдевања животињама и производима од њих​.

Цео правилнки је овде: PREČIŠĆENI TEKST – OVCE I KOZE (002)

Srodni tekstovi

Оставите коментар