Једни кукају, други кажу добро је – шта је истина?

Аутор: draganadpetrovic
34 посета

У току је јавни позив министарства пољопривреде за набавку квалитетних приплодних грла. Интересовање сточара у Јабланичком округу је велико. Грајевце је једно од малобројних села у лесковачком крају у коме се живи углавном од сточарства.

На десној обали Јужне Мораве надомак коридора 10 смештено је село Грајевце. У њему седамдесетак домаћинстава. Одвајкада се баве сточарством. На имању породице Цакић у свитање је прва мужа крава сименталки. Дневно дају 90 литара млека екстра класе.

– Лесковачкој млекари дајем млеко годинама. Задовољан сам са плаћањем. Цена сад каква је за све је таква па и за мене. Око 20 хектара земљиште обрађујем, 5 хектара имам моје, а 15 хектара у закуп – наводи Славиша Цакић, сточар из Грајевца.

Рад велики, улагања још већа, али се каже Славиша уз субвенције државе исплати. Ове године се добија 45 хиљада динара по грлу, док је премија за млеко 19 динара.

– 50 динара литар млека где ћеш ти да изађеш. Оволико грло, треба да спремиш храну, да купиш гориво и гориво субвенционишу одлично. За сад је добро, не могу ништа да се жалим – истиче Славиша.

Илустрација: Цакићи се не жале, имају своју рачиницу

И комшије Стојановићи су нашли рачуницу у млечном говедарству. На фарми је 19 крава и јуница. Око 300 тона хране потроше. Силажа коју су спремили није довољна.

– Сад сам ја купио кукуруз, пшеницу и јечам око 20 тона јер морам да имам да преклопим годину. Може да се живи и све у реду, али рекао сам вам много велико улагање, много, работа много – каже Милорад Стојановић, сточар из Грајевца.

Дневно добију 100 литара млека. Не предају га млекари већ производе сир. Месечно око 500 килограма сира одавде одлази широм земље, у Црну Гору чак и у Аустрију.

Наташа Стојановић, Милорадова ћерка наглашава да је веома захтевно:

– Тражи чистоћу и одређену температуру. Лети мора да буде до 25 степени највише, а зими исто ту до 20 да би могао сир да буде квалитетан.

Да би унапредили производњу сточари могу уз одређене услове да добију још један подстицај министарства пољопривреде. До 16. децембра се подносе захтеви за набавку квалитетних приплодних грла. Повраћај је 50 одсто. Интересовање је велико, кажу у Пољопривредној стручној служби у Лесковцу.

– Набавком квалитетних приплодних грла добијамо побољшање расног састава, перформансе које су везане за производњу меса и млека, самим тим повећање производње у сопственом газдинству – истиче Дејан Ранђеловић, саветодаваца ПССС Лесковац.

У Јаблничком округу има око 18.000 говеда, половина су краве. Добро је да у последње 3 године нема пада сточног фонда.

Извор: https://biznis.kurir.rs/moj-biznis/9508907/cakici-uzgajaju-krave-koje-dnevno-daju-90-litara-svezeg-mleka

Srodni tekstovi

2 коментари

truck scales in Erbil 29. новембар 2024. - 15:43

BWER leads the way in weighbridge technology in Iraq, delivering customized weighing solutions that are accurate, efficient, and ideal for heavy-duty use in any environment.

Одговори
ميزان شاحنة العراق 29. новембар 2024. - 15:53

BWER is Iraq’s go-to provider for weighbridges, ensuring durability, accuracy, and cost-efficiency in all weighing solutions, backed by exceptional customer support and maintenance services.

Одговори

Оставите коментар