Министарство пољопривреде донело радикалне мере

Аутор: Gdjakovic
192 посета

У покушају да заштити домаћу сточарску производњу и спречи катастрофалне последице по економију и здравље животиња, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије донело је низ хитних мера против куге малих преживара (Peste des petits ruminants – PPR). Ова наредба, објављена 23. августа 2024. године у „Службеном гласнику РС”, ступила је на снагу истог дана и поставља нове стандарде за увоз и провоз одређених производа и животиња, све у циљу спречавања уношења, ширења и сузбијања ове опасне заразне болести.

Шта је куга малих преживара (PPR)?

Kуга малих преживара је веома заразна болест која погађа овце и козе, а коју узрокује вирус из породице Paramyxoviridae. Ова болест, иако не угрожава људе, може имати разорне последице по сточарство и економију, доводећи до високих стопа смртности међу зараженим животињама. Болест се карактерише грозницом, улцерацијом слузокоже, пнеумонијом и тешким проливом, што често доводи до смрти животиња. Због тога је Србија одлучила да реагује одмах и донесе најстроже мере за спречавање уласка ове болести на своју територију.

Оштре мере: Шта све обухвата забрана?

Наредбом се забрањује увоз и провоз живих оваца и коза, као и свих производа пореклом од њих, укључујући месо, млеко, семе, ембрионе и оплођене јајне ћелије. Ова забрана се односи на све пошиљке пореклом из земаља у којима постоји сумња или потврда о појави болести PPR. Такође, мере забране се примењују и на пошиљке које пролазе кроз заражена подручја или зоне у тим земљама.

Министарство је отишло корак даље, и предвидело забрану увоза и других врста домаћих и дивљих папкара ако се утврди да болест представља непосредну опасност по Србију. Ове мере су засноване на епизоотиолошкој ситуацији у суседним државама, укључујући број случајева и жаришта болести, трајање и распрострањеност PPR, као и осетљивост животиња на узрочника болести.

Мере на граници и унутар Србије

Ако се болест појави у близини државне границе Србије, примениће се додатне мере у складу са прописима који регулишу поступање у кризним ситуацијама. У случају појаве сумње на PPR на територији Србије, одмах ће бити активиране мере прописане Законом о ветеринарству, као и стандардима Европске уније и Међународне организације за заштиту здравља животиња (WOAH).

Уколико се потврди присуство болести на територији Србије, Министарство ће одредити заражена и угрожена подручја у кругу од најмање 3 и 10 километара око жаришта. Ова подручја ће бити под строгим рестриктивним мерама, укључујући забрану кретања животиња и других активности које могу допринети ширењу болести.

Шта доноси будућност?

С обзиром на сложеност и озбиљност ситуације, Министарство ће наставити да пажљиво прати епизоотиолошку ситуацију у региону и предузимати све неопходне кораке како би заштитило сточарство и здравље животиња у Србији. Забрана ће остати на снази све док се не утврди да више нема ризика од уношења и ширења куге малих преживара на територији Србије.

Ова одлучна акција Министарства има за циљ да спречи потенцијалну кризу која би могла озбиљно да угрози пољопривредну производњу и економију земље, истовремено штитећи здравље животиња и одржавајући стабилност домаћег тржишта.

Srodni tekstovi

Оставите коментар