Топола, мали град у Србији, познат по својој богатој културној историји и предивним виноградима, домаћин је Удружењу жена „Опленац“. Ово удружење представља прави микрокосмос традиције, ручних радова и домаће производње. „Добар дан и добродошли у нашу стару шкринју,“ поздравља нас Гордана Гавриловић, чланица удружења, објашњавајући како је назив „стара шкринја“ симболично повезан с местом где се чувају вредности из прошлости.
Стара радиност, домаћа зимница, вез и плетење, све је то део свакодневице овог удружења, које је основано пре две деценије. „Све што наше женице својим рукама створе,“ истиче Гордана. Поред рада, овде се негује и дух заједништва. „Дружимо се, утујемо и запевамо,“ додаје она, наглашавајући важност социјализације у радном окружењу.
Рад удружења није ограничен само на један аспект. Чланице се активно баве производњом домаће зимнице. „Имамо козји сир у масленом уљу, љуто грожђе, папричице… све то чини наш асортиман,“ објашњава Гордана, указујући на богатство укуса које нуде. Поред зимнице, ту су и различити слаткиши, џемови, а недавно су освојили и награду за најбољу ракију.
„Најбољи котлић смо имали, а у њему је било пилећег и паприкаша, све од наших чланица,“ додаје она, поносим се на кулинарске вештине које се преносе с генерације на генерацију. Удружење се такође бави израдом традиционалних предмета, попут гунених чарапа и украсних гоблена, а посебно се истиче ношња која никада не излази из моде.
Удружење организује и гостовања, носећи своје производе на разне догађаје и манифестације. „Никада не идемо празних руку,“ објашњава Гордана, указујући на важност делjenja локалних производа. „Имамо џемове без шећера, разне врсте, за свакога по нешто.“
Сви чланови удружења деле страст према старим занатима и традицији, али и жељу да пренесу своје знање и вештине младим генерацијама. „Наравно, имамо неке мушке чланове, али већина нас је женска,“ истиче Гордана, наглашавајући важност заједништва у стварању и очувању културне баштине.
Топола и удружење жена „Опленац“ представљају пример како се локалне традиције могу сачувати и преносити, стварајући нове вредности у савременом друштву. У овој старој шкрињи, свака теглица зимнице и свака ношња носи причу и душу овог краја, а чланице удружења са поносом настављају да чувају и развијају своје наслеђе.