У селу Пружатовац крај Младеновца одржана је пета манифестација „Космајски казан“, која је окупила велики број посетилаца и љубитеља традиције. Посетиоци су имали прилику да уживају у разноврсном културно-уметничком програму, као и да пробају аутентичне специјалитете припремљене по старинским рецептима. Манифестација је од великог значаја за локалну заједницу, а њен основни циљ је промоција културне баштине и малих произвођача из Космајског краја.
Организатори истичу да је оваква врста догађаја изузетно важна за оживљавање села и повезивање људи, као и за очување традиције и културе. „Наша идеја је да оживимо село и покажемо да и у мањим местима могу да се организују догађаји попут ‘Космајског казана’, који чувају нашу традицију, богато наслеђе и корене. У времену када сви журимо и живимо брзо, важно је да застанемо и подсетимо се својих предака и наслеђа, јер оно нас везује за прошлост и усмерава ка будућности“, истакао је Грегор Губеринић, председник организационог одбора, приликом свечаног отварања манифестације.
Манифестација „Космајски казан“ од самог почетка има подршку Градске општине Младеновац, која препознаје значај оваквих догађаја за локалну заједницу. Ово је већ постала традиционална манифестација у овом крају, а организатори се надају да ће у будућности свако село у околини Младеновца имати своју манифестацију где ће локални пољопривредници и произвођачи моћи да представе своје производе. „Ово је веома значајно за мале произвођаче јер је одлична прилика за рекламу.
Посетиоци могу да упознају наше локалне произвођаче, пробају њихове производе и успоставе директан контакт са њима. Тако се ствара једна заједница која ће у будућности помоћи ширењу домаћих производа не само на локалном нивоу, већ и даље“, рекла је за Агробизнис магазин Ана Андонов која је задужена за пољопривреду у ГО Младеновац.
Посебна пажња на манифестацији била је посвећена традиционалним специјалитетима. Посетиоци су могли да дегустирају домаће џемове, пекмез од шљива, чварке, слатко, као и бројне друге аутентичне производе припремљене по старинским рецептима.
Пекмез од шљива – Традиционални укус Србије
Један од најпопуларнијих производа на манифестацији био је пекмез од шљива, који је припреман на традиционалан начин, дугим кувањем у великом бакарном казану. Локални произвођачи су истакли да се овај пекмез прави без додатог шећера, што му даје посебну арому и густину. Пекмез од шљива је вековима био основни заслађивач у српским домаћинствима и неизоставан део зимнице.
„Овде код нас, у Космајском крају, пекмез од шљива прави се искључиво од домаћих шљива и без додатих хемијских састојака. Шљиве се кувају сатима, све док не добијемо ту густу, богату текстуру која је толико препознатљива. Пекмез је изузетно здрав, богат влакнима и природним шећерима из воћа, и може да траје годинама ако се правилно складишти. Људи га обожавају јер подсећа на укусе из детињства, а код нас нема бољег пекмеза од овог“, каже један од произвођача.
Посетиоци су могли да купе тегле овог пекмеза, али и да посматрају сам процес припреме, који је представљен као део манифестације, што је додатно обогатило догађај.
Чварци – Враћање старих традиција
Чварци су такође заузели посебно место на овој манифестацији, привлачећи љубитеље традиционалне српске кухиње. Овај специјалитет, који је некада био неизоставан део зимске трпезе, поново добија на популарности захваљујући домаћим произвођачима који га припремају по старим рецептима.
„Чварци су јело које увек привлачи пажњу, поготово у овој сезони када се прави зимница. Оно што наше чварке чини посебним јесте квалитет меса који користимо и процес пржења на ниској температури, који их чини хрскавим и сочним. Многи их данас праве индустријски, али ми се држимо старих метода јер само тако добијамо прави укус на који су људи навикли“, објашњава локални произвођач.
Чварци су посебно били тражени међу посетиоцима, а они који су били заинтересовани могли су и да науче како се овај деликатес прави, будући да су произвођачи организовали демонстрације процеса њиховог прављења.
Мед – Злато Космајског краја
Један од најпопуларнијих производа на манифестацији био је и мед из овог краја, који је по квалитету и ароми познат не само у Србији, већ и у ширем региону. Локални пчелари излагали су багремов и ливадски мед, прополис, медовачу, као и друге производе на бази меда. Како истичу пчелари, ова година је била изазовна због суше и смањеног приноса медоносног биља, али су успели да одрже здравље својих пчелињих друштава и произведу мед врхунског квалитета.
„Наш мед је познат по чистоћи и јединственој ароми. Упркос тешкој години за пчеларство, успели смо да произведемо довољно меда, захваљујући брижљивом одржавању пчела и строгим критеријумима које поштујемо у производњи. Багремов мед из овог краја је изузетно тражен због своје јасне боје и благог укуса, док је ливадски мед препознатљив по свом богатом мирису и интензивној ароми“, каже Петар Стевановић један од пчелара који је учествовао на манифестацији.
Квалитет меда из овог краја потврђен је и бројним наградама на сајмовима широм земље, а пчелари истичу да је управо овај регион идеалан за производњу меда због чисте природе и разноликости медоносног биља. „Овде имамо идеалне услове за пчеларство. Наша пчелиња друштва су стационарна, јер је природа богата медоносним биљем, што нам омогућава да произведемо мед врхунског квалитета без потребе за селидбом пчела. Мед из овог краја се одликује високом густином, чистоћом и природним састојцима, што га чини посебно цењеним међу купцима“, истиче пчелар са дугогодишњим искуством.
Првослав Ђокић, чувар традиције и љубитељ ракије
Међу истакнутим учесницима манифестације „Космајски казан“ био је и Првослав Ђокић, један од најстаријих становника Пружатовца, познат по својој страсти према очувању традиционалних вредности. Његов став о значају домаће производње, посебно ракије, изазвао је велико интересовање међу посетиоцима.
Првослав је са сетом и поносом говорио о ракији, наглашавајући њену важност у српској култури и свакодневном животу:
„Ракија је та која нас је подигла и осоколила када је било потребно, било да се идеш у војску, да се родиш, или да се жениш. Увек, за сваки важан тренутак, ракија је била присутна. Није важно каква је, већ је важно да је наша, домаћа. Ја не разумем људе који више цене виски и друге стране пиће. Нема ничег лепшег од добре домаће ракије.“
Са искуством од преко 30 година у производњи ракије, Првослав је истакао да је кључ у умерености:
„Ракија није крива, већ је мера та која је важна. Две чаше су довољне, и онда си здрав и расположен.“
Првослав је нагласио да домаће производе треба ценити и промовисати, јер су они део нашег наслеђа. Упркос годинама, Првослав и даље активно учествује у прављењу ракије и других традиционалних производа, чувајући тако дух својих предака и преносећи своје знање на млађе генерације.
Горан Ђаковић