Интервју са Вером Тадић, младом власницом фарме МАНИР из Дероња
Инспирација долази када следеће генерације препознају труд и рад претходних, те младалачком енергијом доприносе очувању посла и његовом унапређењу. Ако у ту формулу додамо високо образовање из области којом се баве, онда можемо нашу саговорницу, Веру Тадић, сврстати у оне ретке приче које показују да је у животу све ствар опредељења и одлучности.
Понос Дероња
Вера Тадић, власница фарме МАНИР у Дероњама, наследила је посао од свог оца, наставила је традицију и проширила пословање. На почетку, ово је било узорно домаћинство са озбиљном производњом млека. Како је одрасла на фарми, било је природно да њен избор струке буде сточарство. У тренутку када сви одлучујемо о даљем току живота, њен избор је био село и фарма. „Било је природно да изаберем сточарство, јер сам одрасла на фарми. Мој избор је био село и фарма, а не град.“
Изазови и промене
Прошла година била је изазовна када је њихова млекара, с којом су имали изузетну сарадњу, затворена. Вера се нашла на раскрсници: или продати краве и завршити са том причом, или ући у производњу сира. Иако је школована за то, производња сира је комплексан посао који захтева много времена да би се постигао квалитет и константна производња. „Нисмо знали шта ћемо даље. Постојале су две опције: или продати краве, или покушати ући у производњу сира преко ноћи.“
Од млека до сира
Вера је одлучила да промени расни састав стада и пређе на сименталце, који су погоднији за њихове услове. За ову причу, квалитет млека је пресудан јер се праве сиреви зрењем, јединствени у Србији. Раније се ишло на количину млека, али сада је циљ производња квалитетног млека за сир. „За производњу сирева са зрењем, квалитет млека је пресудан. То је потпуно другачија прича од производње млека за продају.“
Промена концепта исхране
За прелазак на производњу сира, Вера је променила концепт исхране крава. Уместо силаже, фокусирала се на пашњаке и природну исхрану. То је био велики корак јер је силажа најјефтиније храниво, а сада су морали надоместити ту исхрану скупљим хранивима као што су детелина, сено и концентрати. „Избацили смо силажу и прешли на природну исхрану. То је био велики корак за нас, али је неопходан за квалитетан сир.“
Важност образовања и праксе
Вера је завршила студије сточарства и истиче важност праксе у комбинацији са теоријом. Саветује оне који размишљају о преласку на производњу млечних производа да то учине поступно и пронађу свој производ и тржиште. Манифестације, базари и фестивали могу помоћи у видљивости и продаји. „Теорија чини разлику, али пракса је неопходна. Пронађите свој производ и тржиште, и учините то поступно.“
Деликатесни производи и посвећеност
Вера верује да мала породична газдинства требају производити деликатесне производе који се не могу наћи у маркетима, јер у малој производњи има више посвећености него у великим млекарнама. „Мала породична газдинства треба да се фокусирају на деликатесне производе. Посвећеност и пажња у малој производњи су кључне.“
Вера наглашава важност контроле над сопственим послом. Њена прича је пример борца који преузима одговорност и спремност да се носи са изазовима. Како каже пословица, „Човек је сам ковач своје среће.“ Вера додаје: „Немате контролу над послом када сарађујете са великим млекарнама. Зато смо се одлучили за сопствену производњу сира и преузели одговорност за своју судбину.“
Извор; ТВ ПРВА Емсија ПЛОДОВИ
Аутор: Тибор Петрик
Фото: Screenshot
#FarmaMANIR #VeraTadić #PorodičnaFarma #ProizvodnjaSira #Simentalci #KvalitetnoMleko #SireviZrenjem #Poljoprivreda #MladiPoljoprivrednici #InspiracijaGeneracija #DomaćiProizvodi #TradicijaINovac #Stočarstvo #PrirodnaIshrana #DelikatesniProizvodi #SerbiaFarming #MlekarskaIndustrija #SeoskiŽivot #EkološkaProizvodnja #LokalnaHrana #SeloDeronje #PoljoprivredaSrbije #FarmLife #OdgovornoPoslovanje #PoljoprivrednaZadruga