Савез сеоских жена Србије: Глас жена са села за бољи живот

Аутор: Gdjakovic
122 посета

У срцу Србије, у Гучи, недавно је основан Савез сеоских жена Србије, организација која окупља жене из свих крајева земље, укључујући и Косово и Метохију. За председницу Скупштине изабрана је Наташа Ујашевић, а место оснивања није случајно – Гуча је позната по Рајки Боројевић, зачетници удруживања сеоских жена која је још раније препознала њихов потенцијал и борила се за њихову економску и социјалну стабилност.

„Наш главни циљ је заштита и развој живота на селу“, истакла је Наташа Ујашевић, додајући да Савез има за задатак да омогући женама на селу боље услове за живот и рад. „Желимо да жене остану на селу, да њихове породице опстану, да се осигура будућност пољопривредне производње. Али, да би младе жене заиста остале на селу, потребна је инфраструктура – добар пут, канализација, вода, школа, вртић. Када све то постоји, она ће нормално остати у свом дому.“

Жене на селу често немају право на пензију, породиљско одсуство или било каква социјална примања. Савез ће се борити да се ово промени. „Жена која живи на селу и брине о детету не може да обавља своје свакодневне активности на исти начин као запослена жена у граду. Морамо да осигурамо да има право на породиљско одсуство и одговарајућу финансијску подршку“, нагласила је Ујашевић.

Две сестре, један сан

Савез је инспирисао многе жене широм Србије, укључујући сестре Марију и Невену из Јежевице. Оне су одлучиле да не само остану у свом селу, већ и да покрену сопствени бизнис. „Желеле смо да радимо нешто што неће бити класичан посао од девет до пет, већ нешто што ће нам омогућити да будемо своје газдарице“, прича Невена.

Пре годину дана родила се идеја о сеоском туризму. „Желеле смо да направимо нешто модерно, али у складу са селом. Како се туризам развија, а све је већа потражња за смештајем, одлучиле смо да купимо плац и изградимо кућу за госте. Ово место нам је посебно, овде смо одрасле, а прелепи поглед на Овчар-Каблар и Јелицу само је додатни разлог да се овде развија туризам“, објашњава Марија.

Првобитни план био је изградња савремених А-фрејм кућица, али су наишле на административне препреке. „Пошто нисмо добиле дозволу за такав пројекат, одлучиле смо да направимо нешто што ће се уклопити у традиционални изглед села. Одабрале смо концепт који ће бити и модеран и аутентичан“, додаје Невена.

Туризам и локални производи

Осим смештаја, сестре планирају и разне активности за своје госте. „Размишљамо о изнајмљивању бицикала, квадова, можда чак и изградњи базена. Желимо да људи осете чар села и проведу време у природи, далеко од градске гужве“, каже Марија.

Гости ће имати прилику и да уживају у домаћој храни. „Пршут, кајмак, сир – све то ће бити доступно нашим гостима, јер знамо колико људи желе аутентичне, природне производе. Село има велики потенцијал и пољопривреда је и даље јака, па желимо да све то укључимо у нашу понуду“, објашњавају сестре.

Њихов сан је да овај пројекат постане одржив и да инспирише друге младе људе да остану на селу. „Није лако, велика је жртва, али је невероватно испуњујуће. Ако успемо, показаћемо да је могуће живети на селу, радити и стварати нешто своје“, поручује Невена.

Савез сеоских жена Србије и иницијативе попут ове показују да живот на селу има будућност. Са бољим условима и подршком, младе жене неће напуштати своје домове, већ ће у њима градити успешне приче, баш као што су то урадиле Марија и Невена.

Извор: РТС, Знање имање

Фото: Снимак екрана РТС-а

Srodni tekstovi