Крушка – од ракије до специјалитета

Аутор: Gdjakovic
570 посета

Ово воће је корисно у лечењу упале слузокоже, хроничних обољења жучне кесе, артритиса, смањује ризик од појаве можданог удара, регулише ниво холестерола у крви

Када се загризе мекани и слатки плод крушке, многи ни не помисле колико је благотворна за здравље. Крушка припада породици ружа и сродна је јабуци и дуњи. Постоји неколико хиљада врста крушака, а сваку карактерише другачији облик, боја, величина, укус плода. Разне сорте су доступне током читаве године иако им је права сезона од средине августа до краја октобра.
Од ракије до специјалитета
Од крушака се спрема врло квалитетна ракија, а мање се користе у компотима и пекмезима иако од њих могу да се припремају врло укусни конзервирани воћни производи. И сок од крушке је одличан извор енергије. Захваљујући природном воћном шећеру фруктози и левулози, прикладан је и за дијабетичаре. Због свог освежавајућег деловања, сок од крушке може да олакша горушицу.

Плодови крушака су богати минералима: калијумом, фосфором, калцијумом, магнезијумом, гвожђем… Садрже изузетно много витамина посебно витамина А и Це, већину витамина из групе Бе и Де. Занимљивост је да крушка садржи више пектина од јабука.

Одличан су извор дијетних влакана које лековито делују најпре на пробавни систем, а затим и на кардиоваскуларни систем. Мањи су алерген од од другог воћа.

Корисне су у лечењу упале слузокоже, колитиса, хроничних обољења жучне кесе, артритиса и гихта. Крушка, такође, може да допринесе смањењу висок крвног притиска. Због лековитог деловања антиоксиданата глутатиона, смањује и ризик од појаве можданог удара. Регулише ниво холестерола у крви. Садржај антиоксиданата у крушкама помаже у заштити од штетног деловања слободних радикала и на тај начин јача имуносистем.

Неки извори наводе да крушка садржи минерал бор који има способност да задржи калцијум и тако смањи ризик од појаве остеопорозе.

Слатко воће врло брзо отклања глад, а истовремено даје снагу и потребну дневну енергију. Због велике количине калцијума који садржи, пожељно је да се даје деци и младима. У себи садржи и сорбитол који је користан за јачање зуба.

Крушке могу да се конзумирају самостално или у комбинацији с јаким сиревима као што су горгонзола и пармезан, док куване крушке одлично иду уз слана јела с телетином или дивљачи.

Занимљивости о крушки

Дрвени део стабла одличан је за прављење кухињског посуђа јер не пропуста воду и  не задржава мирисе и мрље, а користи се и за прављење намештаја као и дивних мелодичних музичких инструмената.

Верујем да је свакоме од нас бар једно воће улепшало детињство и остало у сећању. Била сам прва година средње сколе и највише сам волела прва септембарска јесења јутра. Када је лишће свих боја шарало природом и бојило тмуран дан позитивним и ведрим бојама. Док би крушке на трави и грани биле прекривене росом. Мислим да укусније крушке од крушака из детињства никада нисам јела.

Ако те некада пут нанесе поред крушке. Застани и уживај у њеној лепоти. Сада када си сазнао нешто ново о ароматичној воћкици можеш да замислиш колико тек блага поседујемо око нас и која су пре свега добра за наше здравље а затим и укусна. Занимљива је природа свако има своју сврху и разлог зашто краси планету па тако и крушка. У крајњем случају постаће одлично природно ђубриво земљи.

Зато ћемо вам открити један занимљив рецепт који су спремале наше баке.

 

Рецепт за џем од крушке:

Састојци:

-Крушке

-Шећер – 250 г на 500 г крушака

-Лимун

-Неколико зрна каранфилића

-Ванила

Припрема: Крушке исећи на половине и уклонити семе. На вама је да одлучите да ли ћете их ољуштити или не. Поређајте ред крушака затим ставите преко шећер и тако наставити док не потрошите жељену количину воћа и шећера. Оставити да стоји 24 сата а затим посуду ставити на шпорет и када почне да ври додати нарендану кору лимуна и ванилу. Мешати око сат времена и када крушке постану провидне, џем је готов. Можете га сипати у тегле. Неко их затвори одмах али моја бака обично остави тегле у рерни док џем не добије корицу. Затим их затвори и џем је спреман да чека дугу зиму.

Извор: Агробизнис магазин и

https://magazin.politika.rs/scc/clanak/361137/magazin/kruska-smanjuje-visok-krvni-pritisak

Srodni tekstovi

Оставите коментар