Ово воће је корисно у лечењу упале слузокоже, хроничних обољења жучне кесе, артритиса, смањује ризик од појаве можданог удара, регулише ниво холестерола у крви
Плодови крушака су богати минералима: калијумом, фосфором, калцијумом, магнезијумом, гвожђем… Садрже изузетно много витамина посебно витамина А и Це, већину витамина из групе Бе и Де. Занимљивост је да крушка садржи више пектина од јабука.
Одличан су извор дијетних влакана које лековито делују најпре на пробавни систем, а затим и на кардиоваскуларни систем. Мањи су алерген од од другог воћа.
Корисне су у лечењу упале слузокоже, колитиса, хроничних обољења жучне кесе, артритиса и гихта. Крушка, такође, може да допринесе смањењу висок крвног притиска. Због лековитог деловања антиоксиданата глутатиона, смањује и ризик од појаве можданог удара. Регулише ниво холестерола у крви. Садржај антиоксиданата у крушкама помаже у заштити од штетног деловања слободних радикала и на тај начин јача имуносистем.
Неки извори наводе да крушка садржи минерал бор који има способност да задржи калцијум и тако смањи ризик од појаве остеопорозе.
Слатко воће врло брзо отклања глад, а истовремено даје снагу и потребну дневну енергију. Због велике количине калцијума који садржи, пожељно је да се даје деци и младима. У себи садржи и сорбитол који је користан за јачање зуба.
Крушке могу да се конзумирају самостално или у комбинацији с јаким сиревима као што су горгонзола и пармезан, док куване крушке одлично иду уз слана јела с телетином или дивљачи.
Занимљивости о крушки
Дрвени део стабла одличан је за прављење кухињског посуђа јер не пропуста воду и не задржава мирисе и мрље, а користи се и за прављење намештаја као и дивних мелодичних музичких инструмената.
Верујем да је свакоме од нас бар једно воће улепшало детињство и остало у сећању. Била сам прва година средње сколе и највише сам волела прва септембарска јесења јутра. Када је лишће свих боја шарало природом и бојило тмуран дан позитивним и ведрим бојама. Док би крушке на трави и грани биле прекривене росом. Мислим да укусније крушке од крушака из детињства никада нисам јела.
Ако те некада пут нанесе поред крушке. Застани и уживај у њеној лепоти. Сада када си сазнао нешто ново о ароматичној воћкици можеш да замислиш колико тек блага поседујемо око нас и која су пре свега добра за наше здравље а затим и укусна. Занимљива је природа свако има своју сврху и разлог зашто краси планету па тако и крушка. У крајњем случају постаће одлично природно ђубриво земљи.
Зато ћемо вам открити један занимљив рецепт који су спремале наше баке.
Рецепт за џем од крушке:
Састојци:
-Крушке
-Шећер – 250 г на 500 г крушака
-Лимун
-Неколико зрна каранфилића
-Ванила
Припрема: Крушке исећи на половине и уклонити семе. На вама је да одлучите да ли ћете их ољуштити или не. Поређајте ред крушака затим ставите преко шећер и тако наставити док не потрошите жељену количину воћа и шећера. Оставити да стоји 24 сата а затим посуду ставити на шпорет и када почне да ври додати нарендану кору лимуна и ванилу. Мешати око сат времена и када крушке постану провидне, џем је готов. Можете га сипати у тегле. Неко их затвори одмах али моја бака обично остави тегле у рерни док џем не добије корицу. Затим их затвори и џем је спреман да чека дугу зиму.
Извор: Агробизнис магазин и
https://magazin.politika.rs/scc/clanak/361137/magazin/kruska-smanjuje-visok-krvni-pritisak