Šta će biti sa rodom: Novi problem za malinare

Аутор: dzonioff
459 посета

Specijalizovane sajtove za oglašavanje, društvene mreže i lokalne nedeljnike ovih dana su preplavili oglasi u kojima malinari iz zapadne Srbije traže berače.

Uz obezbeđen smeštaj i tri obroka, beračima se nudi i dnevnica od 2.500 do 3.000 dinara, što bi za mesec dana rada u malinjaku donelo platu od oko 90.000 dinara. Međutim, deo malinara koji je dao oglase tvrdi da uprkos takvim uslovima teško dolaze do radnika, piše Blic.

Osim korone, koja im je pomrsila konce, vlasnici malinjaka žale se i na to da mnogi građani koriste priliku da odu iz zemlje, trbuhom za kruhom, čime se ponuda sezonske radne snage rapidno smanjuje, piše Politika.

Dragan Bogdanović, predsednik ariljskog Udruženja malinara Vilamet spas, uverava da branje malina nije težak posao i da to nije glavni razlog zbog kojeg ljudi ne žele da se prihvate takve obaveze.

– Osnovni problem je što Srbija nema dovoljno radne snage. Mnogi sezonci odlaze van Srbije, ali opet zbog situacije sa koronom mnogi su se i vratili u zemlju. To treba maksimalno da iskoristimo. Računamo na povratnike da zasuču rukave, a ako ne budemo uspeli da obezbedimo radnu snagu, moraćemo sami u malinjake – govori Bogdanović za Politiku.

Sa obezbeđivanjem radne snage za svoj malinjak u kojem gaji 15.000 struka sorte vilamet, problem ima i Desimir Šarančić iz Brodareva kod Prijepolja.

– Sa područja opštine niko mi se nije javio, tako da ću morati berače da uvezem iz drugih krajeva, što podiže troškove – kaže on za Blic.

Da je deficit berača potvrđuje za Blic i Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije proizvođača maline i kupine Srbije. Radović ističe da u smislu plaćanja sezonskih radnika uslovi nikada nisu bili bolji.

U Srbiji, inače, funkcioniše elektronski sistem za prijavu sezonskih radnika u poljoprivredi kroz onlajn platformu za pojednostavljenu registraciju radnika.

Izvor:https://www.ekapija.com/news/2906803/zbog-korone-i-manjka-radne-snage-maline-nema-ko-da-bere

Srodni tekstovi

Оставите коментар