Ако имате барем једну ружу у врту прочитајте савете искусних

Аутор: Gdjakovic
773 посета

Ако имате стари засад ружа који желите да обновите, никако немојте садити нове саднице на иста места. Пролеће је време када руже, краљице баште, траже пажњу. После јесењег орезивања и хладних зимских дана пролеће је време за одгртање, орезивање, и заштиту од биљних ваши. Ако желите бујне, здраве и цветне руже, морате им пружити пролећну обавезну негу.

Праву резидбу вршимо у пролеће кад престане опасност од ниских температура

Ледени зимски дани су одрадили своје и највероватније направили промрзлине на врховима орезаних грана на ружама. Управо зато се руже у јесен орезују на нешто већу висину. Сада, чим температуре пређу 5 ° Ц можете почети са одгртањем, мада су мањи мразеви и сада могући, али неће бити опасни, јер је ружа довољно отпорна на ниске температуре. Дакле, треба да скинете хумку земље коју сте навукли преко жбуна у јесен, што је први корак основне пролећне неге. Руже треба додатно орезати и то тако да се увек оставља пупољак са спољне стране жбуна, односно гране, а све гране које расту у унутрашњост жбуна треба уклањати на чеп. На добро орезаном жбуну руже нема укрштања и преплитања грана.

Висина резидбе је на 5 до 6 окаца. Не бојте се да руже орежете нешто дубље јер се управо најквалитетнији цветови развијају са јаких доњих избојака. Поставља се ипак питање када вршити резидбу.

,,Често постоје недоумице да ли резати руже у јесен или у пролеће. По правилу у јесен режемо чајевке, грмолике и флорибунде у тој мери да их преко зиме не ломи снег. То значи да их једноставно пошишамо на висину 40-60 цм, зависно од групе. Праву резидбу вршимо у пролеће кад престане опасност од ниских температура. Начин резидбе зависи од групе ружа. Код свих група прво одстрањујемо танке и суве избојке, а код старијих грмова режемо старе и одрвенеле избојке како бисмо их временом „подмладили” и тиме спречили стварање великих пањева.Тако, чајевке и флорибунде орезати тако да садница имају кружни, чашасти распоред. На јачим гранама оставити од 5-7 окаца, а на слабијим 3-4 окца.Пењачице се орезују највише за трећину, водећи рачуна о правилном формирању грма. Остављају се скелетне гране јер се цветови формирају на двогодишњим избојцима. Да би се иницирало поновно цветање после прецветавања бочне избојке орезати на 2-5 окаца. Грмолике руже орезивати само за трећину.Мини-патуљасте руже  треба скратити гране на око половину висине, док  стаблашице мало мало кратимо у јесен да снег не би поломио стабло, а коначну резидбу радимо у пролеће, на жељену форму“ појашњава Миле Ђомбић агроном у пензији.

Осим стандарне резидбе постоји и резидба у вегетацији, која се односи на чупање дивљих избојака и резидбу прецветалих цветова са 1-2 листа. Када режете, увек правите коси рез супротно од стране на којој је окце. На овај начин спречавате да се биљни сок или влага од росе и кише сливају преко пупа и изазову евентуалну инфекцију. Након орезивања ружама је важно обезбедити исхрану у наредном периоду када почиње интензиван раст.

,,Једна од могућности је додавање спороотпуштајућих ђубрива приликом окопавања. Унесите око 5 г по једној јаче развијеној садници или око 50 г по метро квадратном уколико су руже у розаријуму или већим цветним лејама. Један од ефикасних и потпуних начина да руже обезбедите храном јесте и додавање стајњака приликом риљања око садница. Када користите стајњак, требало би да буде потпуно згорели, јер нећете доћи у опасност да биљке спалите ђубривом, а и згоревањем се уништавају семена корова, биљне болести и штеточине“ додаје искусни саветодавац.

Уколико имате руже које су старе неколико година, сада их можете подмладити. Када потерају дебели избојци односно водопије, поједине старе гране можете заменити овим новим водопијама и на тај начин подмладити ружу. Водопије ћете лако препознати по томе што су изузетно снажни и дебели избојци који расту великом брзином. Једноставно их прекратите на 5 окаца и из њих ће потерати нови избојци који ће донети цветове. Уколико не обнављате ружу, ове водопије слободно орежите на чеп јер они само троше воду и храну, а не доносе квалитетне цветове.

Мини подсетник за краљицу цвећа

Чим се појаве избојци нових грана треба почети са заштитом против биљних ваши које се на ружи прве појављују. Једна од најопаснијих болести ружа је звездаста пегавост или Диплоцарпон росе. Заштита против ове болести спроводи се од самог почетка вегетације. Дакле, чим избојци напупе потребно је извршити прво прскање препаратом, а затим исто поновити када се отворе први листови.

,, Да би вам руже биле здраве, редовно цветале, а цветови буду крупни и мирисни потребно их је заштитити од болести и штеточина. Са заштитом почети око 15. априла, односно после појаве првих листова. Даље прскати на сваких 10-15 дана. Ако се смењује кишовито и топло време прскајте на 8-10 дана, у противном размак између третирања је 12-14 дана. Руже треба добро „окупати“ са лица и наличја листова. Можете и комбиновано вршити заштиту и прихрану али код мешања прихране са пестицидима увек се прво сипају препарати за прихрану па тек онда заштитна средства.“

Миле Ђомбић

Под ружама се често развија и мишјакиња, познати коров који се веома брзо шири. Његова вегетација почиње већ на 2°Ц, изузетно се интензивно шири кореном, деловима корена, али и семеном које производи у великим количинама. Период пре листања је погодан тренутак да се овај коров испрска хербицидима. Приликом прскања водите рачуна да не захватите и гране руже јер ће и оне страдати.

Када се нагрне земља, око саднице распоредити две до три кашике минералног ђубрива, а залива се све до момента док земља не упије сву воду. Ако је сушан период руже треба заливати једном у 15 дана, али тако што ћете поред хумке ископати каналић у који ћете сипати воду.

Најлепши тренутак код сваког љубитеља краљице цвећа је када избију пупољци, што практично значи да смо успешно уредили наше лепотице. Ипак без заваравања, јер тека тада следи њихова нега, која се састоји у редовном окопавању, заштити од болести и штеточина и летњој резидби.

Када садити руже?

План садње може и не мора да постоји не бар календарски, мада струка каже да је јесења садња боља због укорењивања. Пролећну садњу или боље речено крајем зиме, можемо урадити чим температуре дозволе али пре вегетације и листања.

,, Бољи пријем је свакако током јесени, мада за мање површине и кућну негу и пролећна садња може бити успешна. Коју год садњу да изаберете како би имали лепо одгајену ружу која ће цветати током целе сезоне, пре садње припремите земљиште. Глиновиту земљу обавезно растресите са тресетом. Растојање приликом садње зависи од врсте ружа али и вашег простора. Можете их и комбиновати, што опет зависи од ваших жеља и могућности. Најмање простора вам треба за мини руже, али вам зато за пењачице треба бар метар између садница. Корен се на садницама ружа обавезно орезује, при чему се одстрањују све болесне жиле, а оштећене се скраћују до здравог дела. Жиле се могу скратити на дужину 15-20 цм. По прекраћивању жила треба орезати и надземни део да би се успоставила равнотежа између корена и круне и да би се формирао бокор“.

Када имате добро припремљену земљу треба водити рачуна о јамићима које морају бити довољно широке, ево због чега:

,, За садњу ружа треба копати рупе од 40 цм, мале рупе су лоше, јер жиле не могу заузети природан положај, а сем тога још у првој години прерасту рупу и допру у тврђи неповољни земљишни слој. Корисно је да се на дно рупе направи мала хумка на коју се постави биљка,а жиле се распореде около. На жиле се набаца нешто земље, пажљиво се нагази, па се рупа затрпа до врха, а затим се земља поново нагази, обилато залије због самог развоја корена и истискивања ваздуха. Да би стаблашице чвршће стојале, корисно је да се поред саднице стави колац, а саднице се увежу канапом“ сугерише за крај наш саговорник.

Ако имате стари засад ружа који желите да обновите, никако немојте садити нове саднице на иста места. Нову ружу померите бар пола метра од места на коме је била претходна, јер је земљиште прилично испошћено са претходном садницом.

Ружа је сигурно једна од најзначајнијих цвећарских култура и не без разлога некрунисана краљица. Спомиње се још  у време старих Грка и Римљана, где симболизује  љубав, тајне, страдања,  као и  објекат у уметности, а цвет руже се често користи као симбол љубави и лепоте. У животу људи увек је играла велику улогу. У најраније време за овај цвет су везивана најтананија људска осећања: љубав, победа, слава, за њу су као симбол везивана најразличитија значења. Била је присутна у свим људским манифестацијама тога доба, у религиозним обредима, слављима. Стари Грци и Римљани култ ружа довели су до кулминације. Осим своје лепоте и многобројних симбола овај цвет данас представља и уносан бизнис будући да је приступачан поклон у свакој прилици.

Srodni tekstovi

Оставите коментар