Суша нам развалила пољопривреду а наводњавање нико ни да помене

Аутор: Gdjakovic
52 посета

Суша сваке године пустоши поља широм Србије, остављајући непоправљиве последице по пољопривредну производњу. Током протеклих двадесет година, процењује се да су губици због недостатка воде износили готово седам милијарди евра. Ове године су бројке поново алармантне. Уместо да више ораница буде покривено системима за наводњавање, Србија бележи пад површина под водом, готово упола мање него пре дванаест година.

Док се у свету просечно наводњава око 17 одсто обрадивих површина, код нас је тај проценат сведен на свега 1,4 одсто. Прошле године, вода је доведена на 47.579 хектара, што представља пад од 12,9 одсто у поређењу са 2022. годином. Највећи пад наводњавања забележен је у Банату и Јужном Поморављу, док су Војводина, Шумадија и Браничевски округ предњачили по обухваћеним површинама.

Вода лане стигла на само 47.579 хектара, што је 12,9 одсто мање него претходне године

Иако је 2012. године било регистровано 99.700 хектара под системима за наводњавање, последњих година ти системи нису довољно искоришћени. Током прошле године, испоручено је свега 70,429 хиљада кубика воде, што је 29,1 одсто мање него годину дана раније. Посебно је тешко стање било у Подунавском округу, где је забележен пад од чак 35,5 одсто, док је најнеуспешније наводњавање забележено у Средњобанатском округу. Упркос тим бројкама, ситуација на терену се не мења, а капацитети за црпљење воде остају неискоришћени.

Један пољопривредник из јужног Баната истиче да су многи напустили поља због губитака узрокованих сушом. „Биљке се суше годинама, и производња више није одржива“, каже он, изражавајући забринутост за будућност пољопривреде у региону.

Канал Дунав-Тиса-Дунав, изграђен 1977. године, замишљен је као решење које би омогућило наводњавање више од 500.000 хектара земљишта у Војводини. Ипак, данас се користи на свега десет одсто тих површина. Агроном Драгољуб Бранислав сматра да је проблем у лошој политици управљања, а не у инфраструктури. „Чак се ни пољопривредне површине уз канале не наводњавају. Обнова система готово да и не постоји, и то траје већ годинама“, објашњава Бранислав.

Тренутно, Србија наводњава око 50.000 хектара обрадивог земљишта, док је светски просек далеко већи – око 17 одсто. Ове бројке јасно указују на хитну потребу за већим улагањима у пољопривредну инфраструктуру, како би се пољопривредницима обезбедила стабилност и осигурао род у годинама које долазе.

Извор: Новости

Srodni tekstovi

2 коментари

Aleksandar 22. септембар 2024. - 14:40

Kanali zabareni, a sredstva koja se ubiru po hektaru idu u zapošljavanje.

Одговори
أنابيب الفولاذ المقاوم للصدأ 25. септембар 2024. - 06:02

أنابيب CPVC في العراق في مصنع إيليت بايب في العراق، تُصنع أنابيب CPVC لدينا لتوفير مقاومة فائقة للحرارة والتآكل، مما يجعلها مثالية لمجموعة متنوعة من التطبيقات الصناعية والسكنية. تضمن عمليات التصنيع المتقدمة لدينا أن كل أنبوب CPVC يلبي أعلى معايير الجودة، ويقدم أداءً وموثوقية طويلين. كواحدة من أفضل وأبرز شركات تصنيع الأنابيب في العراق، تفخر مصنع إيليت بايب بتقديم منتجات تتفوق على تحديات البيئات الصعبة. استكشف مجموعة أنابيب CPVC لدينا والمزيد بزيارة elitepipeiraq.com.

Одговори

Оставите коментар