Рано воће могло би да буде скупље и до 20 одсто јер су ниске температуре десетковале род. Посебно коштичавих воћних врста у западној Србији делом у Војводини и централном делу земље, оцењују аграрни стручњаци.
Професор Зоран Кесеровић, с Пољопривредног факултета у Новом Саду, изјавио је за „Политику” да је у Војводини већу штету направио прошлонедељни мраз, а да је сада снег, као изолатор, ублажио последице ниских температура. Доста тога зависи и од даљих временских прилика, а прогнозе нису обећавајуће за произвођаче.Као најдрастичнији пример наш саговорник наводи плантаже у Малој Ремети где су, протекле седмице, кајсије уништене и до 95 одсто, а већег оштећена има и у воћњацима јабука код одређених сорти (златни и црвени делишес, гала) и то на 250 до 300 хектара у комплексу где су најинтензивнији засади. Утицај климатских промена на воћарску производњу прати се од 2010. године, а већ постаје правило да када су температуре у зимском периоду високе, ако падну у марту и априлу то утиче на осетљиво воће попут кајсија, брескве и неких врста трешње, па чак и на јабуке и крушке.
Илустрација: Страдале кајсије у засадима на плантажи у Малој Ремети
Најлошија година за домаће воћарство била је 2012. када је због екстремних временских услова штета процењивана на око 150 милиона евра.
– Тешко се може поновити та година, када смо у фебруару имали и минус 28 степени. Још је рано да кажемо колика ће штета бити због последњих дешавања. Доста зависи и од будућих временских услова. Свакако, ако не настави мраз могу да настрадају, чак и крушке. Воће ће сигурно бити скупље ове сезоне – сматра Кесеровић.
Са овим мишљењем слаже се и др Александар Лепосавић, из Института за воћарство у Чачку.
– Ако га буде било, сигурно ће бити далеко скупље оно које ће се продавати на локалном тржишту. Овакве временске прилике нису добре за воће. Не само за кајсије и трешње, раноцветајуће воћне врсте, него и за друго воће. Проблема има и код брескве, вишње, крушке… Најмање код јабуке и малине – нагласио је Лепосавић.
У западној Србији, још прошле недеље, било је великих штета у воћњацима услед ниских температура, а сада је под утицајем снега дошло и до механичких оштећења – ломљења биљака што је додатно погоршало стање у воћњацима. Лепосавић каже да је за целокупно воћарство сада проблем и то што пчеле и други инсекти немају услове за успешно опрашивање и оплодњу.
Извор: https://www.politika.rs/scc/clanak/546574/voce-cene
ФОТО: Pixabay