Јаки јутарњи мразеви причинили су велику штету на воћним засадима у чачанском крају, а првенствено на стаблима кајсије која су била у фенофази цветања. Род осталих воћних култура које су преживеле ниске температуре, биће такође умањен због друге природне непогоде која је задесила воћњаке.
Због ниске влажности земљишта, односно зиме која је протекла с веома малим падавинама, воћари су такође у проблему. Ни стање у малињацима не обећава берићетан род. Засади малине за сада нису угрожени јутарњим мразевима, али према речима Александра Лепосавића, доктора воћарства у Инстититу за воћарство у Чачку, њима прети крчење, јер је ова грана пољопривреде све мање исплатива. Малину нема ко да бере.
Илустрација: Процене су да кајсија неће бити ни за џем
Током последња три дана у појединим деловима моравичког округа јутарње температуре су се спуштале и до 10 подеока испод нуле. Засаде кајсије је затекла у пуном цветању.
– Вегетација је кренула раније због топлих дана, а пре свега због веома мале влажности земљишта. Засади кајсије у читавој Србији, не само у чачанском крају су од мраза страдали од 90 до 100 одсто. Ово је друга година заредом да произвођачи из истог разлога немају род. Међутим, да би сачували биљке од сушења и болести, они морају кренути с третманом фунгицидима и биостимулативним средствима јер су последњих година бактерије велики пробилем у засадима кајсије – каже Лепосавић, додајући да су и на другим воћним културама уочена намрзнућа, али да то неће оставити веће последице.
Рани мразеви су поштедели засаде малине, будући да ова воћна култура није олистала у мери да јој мразеви могу наудити. Међутим, дестимулисаност произвођача је допринела да су они у протеклом периоду штедели на агро и хемијским мерама заштите, па ће род малине и због ове појаве бити мањи.
– Опште кондиционо стање у малињацима у читавој Србији није задовољавајуће. Нема присуства уочених оштећења од мраза, али воћари у дужем временском периоду нису применили све што је потребно, односно изостало је неопходно улагање, што ће се одразити на род и квалитет. Демотивисани економском рачуницом, малинари крче малињаке на подручју главних производних региона а пре свега читаве Западне Србије, Мачве, Источне Србије. Основни разлог је недостатак радне снаге, а потом и ниска откупна цена која не покрива трошкове производње. Постоје воћари који од хладњачара још увек нису наплатили род из 2022. године – закључује домаћи водећи стручњак за воћарство.
Илустрација: Малине поштеђене мраза, али питање је да ли ће бити берача за бербу
Према његовим речима, једини који су прошле сезоне имали солидну зараду у воћарству били су домаћи произвођачи вишње, која је на европском тржишту имала солидну цену. То се догодило захваљујући умањеном роду вишње у Пољској, која је значајан произвођач овог воћа.
Извор: https://biznis.kurir.rs/info-biz/9619658/vocari-u-ozbiljnim-problemima-mraz-obrao-kajsiju-a-u-malinjacima-nema-ko-da-radi?utm_source=kurir_biznis&utm_medium=mostread_sidebar_widget&utm_campaign=adria_internal