Упркос високим пролећним температура које су проузроковале рано цветање крајем фебруара, а потом и екстремно високе температуре и суше која су десетковала род, има пољопривредника који су остварили рекордан принос.
Небојша Милошевић се повртарством бави преко 20 година и никада боља година за њега није била. По једном стаблу паприке набрао је око три килограма прве класе, што је за око 100% више него уобичајено. Како каже, није до сорте, јер њу сади више од две деценије. Већи принос је постигао захваљујући Смарт систему, који су изумели наши програмери Владимир Шутановац и Иван Ступљанин, уз подршку Владе Швајцарске и поставили га експериментално у његов пластеник.
Резултати су већ у првој години оправдали улагање у овај систем, а Небојша размишља да њиме опреми и остале пластенике. Идејни творци овог система Владимир Шутановац и Иван Ступљанин за Плодну земљу причају на који начин Смарт систем функционише, и колико времена им је требало да од идеје настане производ који значајно смањује трошкове производње, а утиче на повећање приноса.
– Креирање Смарт система у пољопривреди настало је из идеје о аутоматизацији у индустрији генерално. Приметили смо да пољопривредници углавном немају прецизне податаке о условима у својим пластеницима. Наш циљ је био да развијемо систем који би пружао тачне податке и који би аутоматизовао процесе како би се оптимизовао узгој, смањили трошкови и повећали приноси. На развоју Смарт система радили смо интензивно шест месеци. Иако је идеја настала неколико година раније након добијања гранта кроз програм подршке „Раисинг Стартс“ успешно смо реализовали производ за пола године. Мој колега и партнер у послу Иван Ступљанин се цео живот бави електроником и стекао је велико искуство поправљајући и правећи разне контролере и сензоре у више грана индустрије. Ја сам формално економиста тако да ми је састављање буџета, маркетинг и менаџмент пројекта веома близак. Уједно се бавим web програмирањем последњих осам година – каже Влада Шутановац.
Илустрација: Сва паприка је прве класе, нема шкарта
Како Смарт систем ради – прикупљање података из пластеника
Обојица имају богато искуство када је програмирање и развој електронике у питању. То знање било је кључно за реализацију пројекта јер је омогућило да се развије хардвер и софтверска платформу, која је основа Система.
Смарт систем ради на принципу прикупљања података са сензора постављених у пластеницима. Ови сензори мере различите параметре као што су температура, влажност ваздуха и земљишта, пХ, ЕЦ, као и друге параметре који могу да буду прилагођени према захтевима клијента. Подаци се бележе у реалном времену путем софтвера. Специфичност система је његова способност да се прилагоди различитим биљним културама и окружењима, као и једноставност у коришћењу. Пре него што је финализиран, систем је прошао дугорочна и опсежна тестирања.
Пољопривредници који имају инсталиран овај сиситем, преко свог мобилног телефона могу пратити у сваком тренутку колико је присутно хранљивих елемената у зони кореновог система и која количина би била оптимална за одређену културу.
– Огледно испитивање трајало је око четири месеца и обављено је у пластенику на територији Крушевца. Током тог периода пратили смо рад система у реалним условима, прилагођавали га специфичним потребама корисника и оптимизовали перформансе на основу повратних информација. Управљање системом је веома једноставно. Систем је осмишљен тако да буде интуитиван, са корисничким интерфејсом који је лако разумљив и прилагођен и особама које немају техничко преџнање. Корисници могу пратити параметре на било ком броњсеру телефона или лаптопа – истиче Влада.
Пројекат је финансиран од стране Владе Швајцарске у оквиру пројекта који је реализован преко Научно Технолошког парка Београд у сарадњи са Научно Технолошким парковима Ниш и Чачак. Ова средства су била довољна да започну развој и направе МВП.
– За даљу комерцијализацију и ширење биће потребна додатна средства – напомиње Влада.
Након постављања, Смарт систем указује на кључне параметре који утичу на раст биљака, попут влаге, температуре и квалитета земљишта. Пољопривредни произвођач кроз Смарт систем може да увиди тренутна одступања од оптималних услова и на основу тога мануелно да одреагује кроз кроз систем за заливање, ђубрење или вентилацију.
Илустрација: Користи мање ђубрива, па је производња исплативија
Озбиљан рад на систему
Свако озбиљно истраживање има и своје пропусте, колико год се водило рачуна о свему. Па тако ни ово није изузетак, а мане су увиђене тек након постављања. Оне су углавном везане за очитавање оптималне вредности земљишта и количине ђубрива које узгајивач треба да користи. Но, на томе ће се накнадно радити, али генерално може се рећи да је овај систем поуздан. Оно што пољопривредник очекује од њега, са разлогом је и “дигиталног агронома”. То и јесте план али то изискује ангажовање стручњака од стране њихове компаније, и за то је потребно време.
Резултати – повећање приноса, мањи утрошак ђубрива
А какви су резулати Смарт система у експерименталним условима. Како нам наводе наши саговорници И идејни творци, у експерименталном пластенику показао је изузетне резултате. У овој сушној 2024. години дошло је до повећања приноса паприке за 100%. Ово је поређено са двадесетогодишњом производњом. Корисник је веома задовољан, јер му је омогућено да боље контролишу услове, што је директно утицало на квалитет производа и профитабилност. Утрошак ђубрива је смањен за 30 процената. Систем је првенствено намењен узгоју сви повртарских култура у пластеницима, али може се користити и на отвореном пољу као и у шталама. Реакције пољопривредника су веома позитивне.
„Наш следећи корак је ширење на инострана тржишта и унапређење софтверске платформе са додатним функционалностима, попут предиктивних анализа базираних на машинском учењу. План за наредну годину је интеграција са системом за аутоматско наводњавање и мешање ђубрива и завршетак започете „Мини метеоролошке станице”. Вишегодишњи план је интеграција са другим пољопривредним алатима, попут дронова за надгледање”.
Илустрација: Уложени новац је вратио за неколико месеци
Исплатив на великим површинама
И за крај цена Смарт Система. Треба напоменути да се овај систем не исплати на мањим површинама и да цена постављања целокупног система зависи од величине и специфичности објекта. Основни пакет кошта 2.500 евра и она обухвата израду плана, постављан система у једном пластенику, сервер и коришћење апликације. Сваки додатни модул се врло лако интегрише у основни систем и цена је 500 евра по комаду. Наши саговорници тврде да се уложени новац може исплатити у року од једне до три године, у зависности од величине пољопривредног газдинства и откупне цене. На примеру експерименталног пластеника где је узгајана паприка, корисник је вратио новац за неколико месеци.
Ово је само почетак “паметне пољопривреде”, која је се увелико примењује у развијеним земљама света. Само је питање времена када ће она доћи код нас и на који начин ћемо се на њу навићи.
Извор: https://biznis.kurir.rs/moj-biznis/9483483/u-njegovom-plasteniku-duplo-veci-rod-a-evo-kome-treba-da-zahvali-za-to
2 коментари
Bahçeşehir su kaçak tespiti Su kaçağı tespiti konusunda bu kadar etkili bir çözüm beklemiyordum. https://weoneit.com/1729335040875317_1804
child porn watch