Крај августа и почетак септембра време је оптерећености кућног буџета, можда и више него за време божићних и новогодишњих празника. Опремање ђака за полазак у школу и припрема зимнице представљају озбиљне издатке, а још ако се узме у обзир да су летовања тек отплаћена, значајно је обратити пажњу на сваки динар који ће бити потрошен у наредном периоду.
Традиционално припремање зимнице на нашим просторима више није нужда, као што је некада био случај, када је конзервирана храна (зимница) требало да надокнади недостатак свежих намирница у зимском периоду. Са развојем технологије прераде хране, скоро све врсте намирница су нам доступне током целе године. Ипак, припрема зимнице, задржала се у нашим крајевима.
Трошкови спремања зимнице могу значајно варирати у зависности од разних фактора, укључујући врсту и количину поврћа, као и цене састојака и материјала.
Основни трошкови које треба узети у обзир су цене поврћа, шећера, соли, сирћета, зачина, евентуално трошкове за амбалажу (стаклене тегле, поклопце, итд.) и средства за енергију (струја, гас, дрва).
Најпопуларније врсте зимнице су ајвар, туршија, кисели купус и краставчићи, као и кувани и млевени парадајз. Последњих година овај списак постаје дужи и креативнији, али ајвар и купус су неизоставни део сваке славе, породичног окупљања или прославе Божића и Нове године.
Интересовало нас је каква је тренутна понуда и како се крећу цене популарног поврћа од кога се прави зимница.
На сајту предузећа Велетржнице Београд (популарно – Кванташка пијаца), стоји обавештење да расте понуда и потражња црвене паприке. Она углавном стиже из Руског Крстура и Лесковца, док је увозна из Северне Македоније. Тренутно се може наћи по цени од 150 динара по килограму.
И интересовање за купус расте, а он се може пазарити по цени од 30 до 40 динара за килограм на истоименој пијаци, а убрзо ће се у маркетима наћи и вакумиране главице киселог купуса чија се цена прошле године кретала око 240 динара по килограму.
За корнишоне је још рано, њихова прошлогодишња цена била је од 130 до 140 динара.
Парадајз за кување на Велетржници кошта од 40 до 60 динара, док парадајз за јело на београдским пијацама у просеку кошта 120 динара по килограму.
Илустрација: Обратите пажњу на цену карфиола, може да кошта и до 200 динара по килограму
За сада треба обратити пажњу на цену карфиола, јер на неким београдским пијацама кошта од 40 до 60 динара, а негде цена иде и до 200 динара по килограму. На Велетржници Београд карфиол се продаје по цени од 130 до 160 динара. С обзиром на то да је карфиол неизоставни део туршије, вреди се потрудити и пронаћи што бољу понуду.
Трошкови енергије за кување и стерилизацију зависе од количине и врсте зимнице коју припремате.
Последњих година на тржишту постоји опција за све оне који немају времена за припрему, а воле да уживају у традиционалним укусима. Посебно је куповина већ готовог ајвара постала популарна и може се наћи у свим маркетима. За теглу ајвара од 500г тренутно треба издвојити од 300 до 800 динара, а ту су и слични производи као пинђур, љутеница или цепкана паприка.
Некада је било важно позабавити се припремом зимнице на време, али тржиште је тренутно у потпуности прилагођено модерном начину живота, па тако они који не стигну да спреме зимницу, а у могућности су да издвоје новац, моћи ће да купе готов производ током целе зиме или да га наруче са многобројних сајтова који нуде велики избор готових производа на једном месту.
Извор: https://biznis.rs/vesti/srbija/finansijski-izazov-za-kraj-leta-priprema-zimnice/