Значајне промене у ценама стоке широм Србије: Ко добија, а ко губи?

Аутор: Gdjakovic
87 посета

Кланичари из подрињског региона током протекле седмице повећали су откупне цене товних бикова СМ расе на 350 динара по килограму, што представља значајан пораст у односу на претходни период. Откупни обим је био изузетно добар, што указује на стабилну потражњу за овом врстом стоке. Поред бикова, кланичари су откупљивали и краве СМ расе, по доминантној цени од 260 динара по килограму. Овај раст цена одражава повећану тражњу за говеђим месом у региону, што је охрабрујући знак за произвођаче.

У исто време, у браничевском региону забележен је пад откупне цене шиљежади, где је доминантна цена износила 240 динара по килограму, што је ниже у поређењу са претходним седмицама. Ипак, цена јагњади остала је висока, достигавши 500 динара по килограму, док су овце откупљиване по 220 динара по килограму. Ова разлика у ценама шиљежади и јагњади одражава специфичне трендове у понуди и потражњи за различитим врстама меса, при чему јагњад задржава своју високу тржишну вредност.

На сточној пијаци у Крагујевцу, цена јагњади забележила је раст на 400 динара по килограму, док је цена оваца пала на 190 динара по килограму. Овај раст цене јагњади прати повећану потражњу, посебно уочи празника и периода када се традиционално припремају специјалитети од јагњећег меса. С друге стране, пад цене оваца може бити резултат засићења тржишта или смањене потражње за овим месом у односу на јагњетину.

Такође, на истој пијаци забележен је значајан раст продајне цене прасади телесне масе од 16 до 25 килограма, која је достигла 350 динара по килограму. Цене крмача за клање порасле су на 200 динара по килограму, док су цене товних свиња телесне масе од 80 до 120 килограма пале на 240 динара по килограму. Товне свиње телесне масе преко 120 килограма откупљиване су по нижој цени од 200 динара по килограму. Ово смањење цена товних свиња могло би бити последица сезонских промена у исхрани или пада потражње за свињским месом на тржишту.

У кланицама подрињског региона, цена прасади телесне масе од 16 до 25 килограма порасла је на 400 динара по килограму, уз добру понуду и откуп. Овај пораст цене указује на стабилно интересовање за ову категорију стоке, док кланичари прате тржишне трендове и прилагођавају цене у складу са потражњом.

Јабланички регион бележи различите трендове, где је доминантна откупна цена прасади телесне масе од 16 до 25 килограма износила 300 динара по килограму, док су товне свиње телесне масе преко 120 килограма откупљиване по 220 динара по килограму. На сточној пијаци у Лесковцу, цене су биле нешто више, са прасадима које су достигле 280 динара по килограму, а товним свињама 250 динара по килограму. Ове цене одражавају регионалне разлике у понуди и потражњи, где се локални фактори, попут исхране и сезонских услова, одражавају на крајње тржишне цене.

У средње-банатском региону, откупна цена товних свиња телесне масе од 80 до 120 килограма пала је на 220 динара по килограму, док су цене прасади и товних свиња у јужнобанатском региону остале стабилне у односу на претходни период, уз задржавање прошлонедељних нивоа понуде. Овај пад цена у средње-банатском региону могао би бити сигнал смањене потражње или повећане понуде, што је довело до притиска на тржишне цене.

У мачванском региону, кланичари су повисили откупну цену товне јунади телесне масе преко 480 килограма на 355 динара по килограму, док су понуда и откуп ове категорије говеда били добри. Откупна цена телади СМ расе телесне масе до 160 килограма у Пожаревцу достигла је 550 динара по килограму, док су товна јунад телесне масе од 350 до 480 килограма откупљивана по 500 динара по килограму. Краве за клање СМ расе откупљиване су по цени од 220 динара по килограму. На сточној пијаци у Пожаревцу, исте категорије говеда биле су доступне по идентичним ценама као и у кланицама, што указује на уједначеност тржишних цена у овом региону.

На сточној пијаци у Сомбору, доминантна цена телади СМ расе телесне масе до 160 килограма износила је 600 динара по килограму, док су товни бикови СМ расе телесне масе преко 500 килограма продавани по цени од 310 динара по килограму. Ове цене одражавају високу потражњу за квалитетном говедином у овом региону, где су произвођачи у могућности да постигну више цене за своју стоку.

Закључно, током протекле седмице забележене су значајне флуктуације цена различитих категорија стоке у Србији, при чему су цене јагњади, прасади и телади бележиле раст, док су цене шиљежади и товних свиња у неким регионима пале. Ове промене одражавају сезонске и регионалне факторе који утичу на понуду и потражњу на тржишту стоке, пружајући важне информације произвођачима и трговцима за планирање и стратегију продаје.

Извор: СТИПС

Srodni tekstovi

2 коментари

Tovljač 1. октобар 2024. - 23:02

Zašto se ne piše da u severno banatskom delu svinje otkupljuju za 190 dinara

Одговори
Aleksandar 4. октобар 2024. - 18:58

prase da bi kupio prvo moras da prodas bubreg!!!!

Одговори

Оставите коментар