Пад цена стоке и забрана увоза појединих врста животиња

Аутор: Gdjakovic
96 посета

Доминантна откупна цена товних бикова, телесне масе преко 500 килограма, износила је 350 дин/кг у кланицама на подручју јабланичког региона. У истом периоду, кланичари су за откупљене краве за клање СМ расе најчешће плаћали 240 дин/кг. Цена товних бикова СМ расе телесне масе преко 500 килограма била је нижа у односу на претходни период у кланицама подрињског региона, где се откуп обављао за 330 дин/кг.

Репортер СТИПС из Ужица забележио је раст продајне цене крава за клање, с обзиром да је доминирао износ од 280 дин/кг. Кланичари са подручја јужнобанатског и средњебанатског региона откупљивали су товну јунад, телесне масе преко 480 килограма, по доминантној цени од 330 дин/кг. На сточној пијаци у Крагујевцу, протекле седмице могле су се пазарити само приплодне краве, али је понуда била слаба, са доминантном ценом од 230.000 динара по грлу.

Протекле седмице, на пијаци живе стоке у Крагујевцу, забележен је пад продајне цене прасади телесне масе од 16 до 25 килограма, која је износила 330 дин/кг. Исто тако, обе категорије товних свиња продаване су по цени која је варирала од 210 до 230 дин/кг. Цена крмача за клање је порасла у односу на претходни период, доминирајући на 200 дин/кг. У шумадијском региону дошло је до пада откупних цена прасади и крмача за клање, док су цене товних свиња порасле и доминирале на 230 дин/кг за обе категорије.

На пијаци у Чачку је забележен пад цене јагњади на 430 дин/кг због велике понуде и слабе потражње. Исто је било и у Краљеву и Ужицу, где су цене јагњади износиле 430 и 440 дин/кг. Пад продајне цене јагњади евидентиран је и на пијаци у Крагујевцу, где су купци плаћали 380 дин/кг, а цене оваца и двиски износиле су 180 и 190 дин/кг. На пијаци у Лесковцу, јагњад су се продавала по 500 дин/кг, а јарад по 400 дин/кг, док су козе биле најјефтиније, са ценом од 120 дин/кг.

У Чачку је забележен пад цене сточног брашна на 25 дин/кг, док су на пијаци у Краљеву цене пшенице и кукуруза остале изједначене на 28 дин/кг. У Лозници су цене пшенице и кукуруза биле ниже у односу на претходни период, а луцеркино сено у балама продавано је по цени од 25 дин/кг.

Министар пољопривреде Александар Мартиновић донео је наредбу о предузимању мера за спречавање уношења, појаве, ширења и сузбијања заразне болести куга малих преживара – Песте дес петитс руминантс (ППР) у Србију, објављено је у Службеном гласнику. Ради се о болести познатој и као ”козја куга“, која је почетком јула потврђена у Грчкој и због које је до сада еутаназирано више хиљада оваца и коза. ”Ради спречавања уношења, појаве и ширења ППР-а, забрањује се увоз и превоз пошиљака, и то живих домаћих и дивљих оваца и коза, њиховог меса и производа од меса, као и млека и производа од млека и осталих производа”, стоји између осталог у Наредби која је ступила на снагу 23. августа.

Srodni tekstovi

1 коментар

DMCA uyum hizmetleri 27. август 2024. - 17:32

DMCA uyum hizmetleri Google SEO, dijital pazarlama stratejimizde büyük bir fark yarattı. https://www.royalelektrik.com/basaksehir-elektrikci/

Одговори

Оставите коментар