Има ли основа за поскупљење уља?

Аутор: draganadpetrovic
0 посета

Иако сунцокретово уље постаје све скупље, а ФАО бележи повећање цена биљног уља, уљаре у Србији и даље држе цену маслиновог уља на 199,99 динара, али неизвесност око откупне цене сировине ускоро би могла да промени ситуацију. Иако је овогодишња откупна цена сунцокрета виша него прошле године, цена сунцокретовог уља на српском тржишту и даље не прелази 200 динара у већини супермаркета и продавница. Прецизније, произвођачи и трговци их углавном држе на стандардних 199,99 динара, колико су били претходних неколико месеци, а да ли ће тако остати, још увек је неизвесно, будући да уљаре нерадо коментаришу своју политику цена.

Цена ове уљарице је током целе јесени флуктуирала због сталних промена на светском тржишту. По правилу, ценовник уља у продавницама се формира на основу трошкова сировина у текућој сезони, јер је то највећи трошак за уљаре. Још један изазов, али и сигнал да би могло доћи до промене ценовника, јесте најновији извештај Организације за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО), у којем се наводи да су глобалне цене хране генерално пале прошлог месеца, али да неки пољопривредни производи и даље показују растући тренд.

Просечан пад цена хране у односу на септембар износио је 1,6%. Индекс цена биљног уља ФАО порастао је за 0,9 процената, достигавши највиши ниво од јула 2022. године.

„Сва кључна биљна уља, палмино, уљано уљано уље, сојино и сунцокретово, поскупела су. Повећање цена је узроковано обавезним биогоривима у неким земљама, као и одложеним жетвама у региону Црног мора“, наводи се у извештају ФАО.
Најновији подаци такође показују да глобално тржиште хране и даље значајно флуктуира, при чему већина цена пада, док се код одређених категорија, попут биљних уља, очекује раст. Прво изненађење на домаћем тржишту и прилично необична ситуација догодила се средином септембра, када је цена сунцокрета премашила цену соје. Према подацима берзе, сунцокрет се тада плаћао до 56 динара по килограму, док је цена соје пала на око 55 динара по килограму. У међувремену, држава је посредовала у састанку произвођача сунцокрета и уљара како би се дошло до најреалније цене за сирови сунцокрет, а седам највећих уљара обавезало се да ће доћи до коначне откупне цене.

Илустрација: У продавницама је цена< уља и даље иста, а уљаре нерадо коментаришу цене

Представник пољопривредника који је присуствовао састанку рекао је нашим новинама почетком новембра да се то још није догодило. По његовом мишљењу, рок је прилично пропуштен, јер уљарама није помогла чињеница да су цене сојиног уља, сачме, палминог уља такође глобално расле на берзама…

Зато се, како је нагласио, на тржишту догодио преседан какав није виђен у последњих неколико деценија у Србији – да се коначна откупна цена семена сунцокрета не зна до краја октобра. Према његовим речима, већина произвођача је већ испоручила сировину по аконтној цени од 50 динара. У 2024. години откупна цена семена сунцокрета кретала се од 37 динара по килограму (аконт цена без ПДВ-а) до 47,63 динара по килограму (закључна цена на Продуктној берзи у августу 2024. године). Уговори су потписивани и по цени од 42,73 динара.

Извор: https://www.ekapija.com/news/5361095/neizvesnost-oko-otkupne-cene-suncokreta-mogla-bi-da-poveca-cenu-ulja

Srodni tekstovi