PROIZVOĐAČI SOKOVA JEFTINIJE DO KVALITETNIH SIROVINA, A KUPCIMA SVE MANJE VOĆA U SKOVIMA!

Аутор: dzonioff
871 посета

Proizvođači voćnih sokova i uvoznici sirovina plaćaju za oko pet odsto manju carinu za koncentrisani sok od pomorandže. Zahvaljujući uspešnoj inicijativi Privredne komore Srbije, uvozna dažbina smanjena je sa 20 na 15,2 odsto, a procenjuje se da će privreda u ovoj oblasti uštedeti više od 200.000 evra godišnje saopštava PKS.
„Grupacija proizvođača mineralnih voda, voćnih sokova i bezalkoholnih pića PKS, prošle godine pokrenula je inicijativu da se smanje carinske stope na uvoz koncentrisanog soka od pomorandže. Zahvaljujući kvalitetnom dijalogu sa ministarstvima poljoprivrede i finansija, uspešno je realizovan ovaj predlog i carinska stopa na uvoz koncentrisanog soka od pomorandže smanjena je za 4,8 odsto. Procene su da će ušteda za industriju proizvođača sokova u 2019. godini iznositi nešto preko 200.000 evra“, rekao je Dimitrije Ivanović, sekretar Udruženja za prehrambenu industriju PKS.
Ovu pogodnost, osim proizvođača, koristiće i uvoznici sirovine što će obezbediti veću konkurentnost domaćih proizvoda na našem i stranom tržištu, dodao je Ivanović.
„Kao domaća kompanija i najveći prerađivač voća u Jugoistočnoj Evropi, pozdravljamo sve napore da se uvedu carinske olakšice i pomogne konkurentnost domaćih proizvođača. Ukus pomorandže je među top tri ukusa na srpskom tržištu prema tržišnom učešću i ocenama potrošača. ‘Nektar’ uvozi kvalitetnu brazilsku pomorandžu i do sada je bila podložna carinskoj stopi od 20 odsto u odnosu na 12,2 odsto koliko je standard EU. Pozdravljamo značajan napredak koji je napravljen i stratešku inicijativu Privredne komore Srbije u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstvom finansija da se carinske stope smanje na 15,2 odsto. Ovo je svakako benefit i za potrošače, jer i najkvalitetnije sirovine sveta postaju dostupnije. Nadamo se da će se napori u tom pravcu nastaviti do nivoa standarda EU“, izjavio je Mihailo Janković, direktor Nektar grupe.
Svetislav Parežanin, direktor kompanije AFC, koja uvozi sirovinu iz Brazila, ocenjuje da je delimično ispravljena nelogičnost u našoj Carinskoj tarifi gde je uvoz gotovih sokova od pomorandže bio oslobođen plaćanja carine, a uvoz sirovina za proizvodnju soka od pomorandže bio opterećen stopom carine od 20 odsto, za razliku od zemalja EU gde je stopa carine za uvoz tih istih sirovina 12,2 procenta ili zemalja u okruženju koje nisu članice EU gde stopa carine iznosi od nula do pet odsto.
„Pošto je strateški cilj naše vlade priključenje EU očekujemo da će uskoro doći do daljeg sniženja stope carine na nivo stope carine u EU od 12,2 odsto na uvoz tih istih sirovina i time omogućiti dalje povećanje konkurentnosti domaćih proizvođača u domaćoj i međunarodnoj trgovini“, rekao je Parežanin.
Savetnik u Udruženju za prehrambenu industriju PKS Saška Biorčević navodi da se u Srbiji godišnje prosečno uveze između 2.500 do 3.000 tona koncentrisanog soka od pomorandže. Više od 70 procenata navedenog proizvoda koji se koristi kao sirovina za sokove od pomorandže se uvozi iz Brazila, zemlje koja predstavlja lidera po količini i kvalitetu proizvodnje ove vrste proizvoda. U svetu, potrošnja soka od pomorandže je na prvom mestu, dok je kod nas na trećem, posle soka od jabuke i breskve.
Međutim nismo saznali da li će ovo značiti za potrošače koji plaćaju izuzetno visoke cene za sokove prepune šećera i drugih dodataka, a u kojima je sve manje voća. Nedavno je kompanija „Knjaz Miloš“ na tržište plasirala sok pod nazivom TUBE sa svega 8% voćnog sadržaja. Proizvođači kao da se utrkuju ko će više šećera, a manje voća staviti u „sokove“ komentariše Goran Đaković, glavni i odgovorni urednik Agrobiznis magazina i podseća na nedavno usvojenu uredbu koja uređuje ovu oblast. „Očekujem da će se ipak popraviti situacija i da ćemo znati šta konzumiramo, a da će ti proizvodi biti zdravstveno bezbedni, hranljivi i po fer cenama, a poželjno je da budu od domaćih sirovina“ zaključuje Đaković koji je inače zbog odbijanja da odgovore na pitanja Agrobiznis magazina u vezi sa poreklom sirovina zatražio vanredni inspekcijski nadzor. Taj nadzor do danas nije izvršen. Kako smo nezvanično saznali kompanija Coca Cola je na planu za kontrolu samo nam nije rečeno kada. Do tada piti ili ne piti pitanje je sad!

Srodni tekstovi

Оставите коментар