Danas je zvanično ukinuta vakcinacija protiv klasične svinjske kuge na teritoriji cele Srbije, čime se otvara put za plasman sirovog svinjskog mesa na tršište Evropske unije.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović potpisao je prošle nedelje neophodnu pravnu dokumentaciju čime su stvoreni uslovi da se ova mera ukine nakon 30 godina, što će smanjiti i izdvajanje novca za ove potrebe iz republičke kase, koja su na godišnjem nivou bila oko sedam miliona evra.
Iz Ministarstva poljoprivrede za „Blic“ kažu da je ovo izuzetno važna mera za srpsku ekonomiju jer će nakon nje naša država moći da se obrati telu za bezbednost hrane kako bi otpočeo monitoring, posle čega bismo mogli da dobijemo dozvolu za izvoz svinjskog mesa u EU.
– Ovom odlukom naša zemlja ispunjava i jednu od obaveza iz poglavlja 12, koje se odnosi na bezbednost hrane, veterinarsku i fitosanitarnu politiku. Pored toga, oslobađaju se sredstva od blizu sedam miliona evra, koliko se na godišnjem nivou izdvajalo za ove potrebe, za finansiranje nekih drugih aktivnosti u oblasti poljoprivrede. Sve u svemu, ministar je potpisao potrebnu dokumentaciju pa svinje sa svih farmi u Srbiji više neće biti vakcinisane protiv klasične kuge svinja – navode u Ministarstvu.Predstavnici mnogih udruženja uzgajivača svinja kažu da je ovo dobra vest, te da su na nju čekali dugo.
– Vakcina protiv svinjske kuge obezglavila je srpsko svinjarstvo jer je ta mera uslovila zabranu izvoza svinjskog mesa na tržište EU. I ne samo to, mi nismo mogli to naše meso da izvozimo ni na tržište Rusije zbog zabrane transporta na teritoriji zemalja koje su u EU – jasni su članovi asocijacije stočara „Srem-Mačva.“
Oni navode, da je zbog nemogućnosti izvoza sirovog svinjskog mesa gubitak srpskih seljaka minimum 300 milliona evra.- Naše procene su da su paori u protekle dve decenije izgubili bar 300 miliona evra jer nisu mogli da izvoze. Ukidanje vakcinacije je uslov za očuvanje domaće proizvodnje i izlaz na strano tržište – kažu u asocijalciji stočara „Srem-Mačva“ i zaključuju:
– Treba da se zna da je srpsko svinjarstvo pre dva veka bilo okosnica ekonomije jer se izvozilo više od 200.000 svinja, a danas se uvozi 400.000 komada, bez obzira što je potencijal za uzgoj više od 14 miliona, a gajimo ih pet puta manje.