Osnivanjem radne grupe u Državnim robnim rezervama otvorena je procedura za interventni otkup junadi, potvrđeno je Politici u Ministarstvu poljoprivrede. Ukoliko mera bude usvojena proizvođačima će biti odobrena razmena junadi za merkantilni kukuruz.
To bi u ovom trenutku bio spas za stotine domaćih proizvođača koji poslednjih meseci imaju problem sa pronalaženjem izvoznih tržišta za plasman junećeg mesa.
– Potreba za intervencijom države nastala je zbog obustave izvoza u Tursku, koji je najavljen i zbog pristiglog većeg broja junadi koji čekaju prodaju. Naša grupacija, koja broji oko dve stotine proizvođača trenutno ima oko 3.000 kvalitetnih utovljenih grla – navodi se u predlogu udruženja Agroprofit, koje okuplja grupu odgajivača tovnih goveda.
Ministarstvo poljoprivrede ranije je saopštilo da aktivno radi na nastavku izvoza u Tursku, ali i u druge države. Kako Politka navodi, tursko tržište bi za proizvođače junećeg mesa iz Srbije ponovo trebalo da bude otvoreno 10. juna.
Zeleno svetlo za interventne mere na tržištu daje Vlada Srbije kroz donošenje posebne odluke. Kako prenosi portal Agroservis, procedura bi mogla da potraje nekoliko dana, tako da bi Vlada o tome mogla da odlučuje na sednici koja će biti održana sledeće nedelje.
Stočari smatraju da bi intervencija države bila ekonomski opravdana za potrebe robnih rezervi i predlažu zamenu junadi za merkantilni kukuruz. Predložena cena je 285,5 dinara za kilogram „žive vage“. Za otvaranje tržišta, kako se navodi, neophodan je otkup najmanje 1.500 komada utovljene junadi od 500 kilograma pa naviše svih rasa i to samo sa farmi i porodičnih gazdinstava. U slučaju da njihov predlog bude usvojen, računica pokazuje da bi tovljači mogli da dobiju oko 17 kilograma kukuruza za kilogram junetine.