PČELARI IZ UDRUŽENJA PČELARA POŽAREVAC POSTIGLI SU DOGOVOR NA LOKALNOM NIVOU DA UZ ČLANSKU KARTU UDRUŽENJA PČELARA MOGU IĆI NA SVOJE PČELINJAKE I U VREME POLICIJSKOG ČASA DA ZAVRŠAVAJU NEOPHODNE POSLOVE. OVE DOZVOLE VAŽE ZA PČELARE DO 65 GODINA A PČELARI SU DUŽNI DA UZ LIČNU KARTU POKAŽU I ČLANSKU KARTU UDRUŽENJA SLUŽBENOM LICU PRILIKOM LEGITIMISANJA
Iz Udruženja pčelara Požarevac kažu da su u dogovoru sa lokalnom samoupravom postigli sporazum da se pčelarima do 65 godina uz članske karte Udruženja dozvoli da obilaze svoje pčelinjake i završavaju neophodne poslove i u vreme policijskog časa.
Predsednik Udruženja Pčelara Požarevac, Dejan Stefanović predstavio je svim gledaocima i dozvolu tj člansku kartu udruženja koju je neophodno da pčelari nose sa sobom uz ličnu kartu koju će pokazati službenom licu prilikom legitimisanja.
Stefanović ističe da u martu i aprilu pčelari imaju najviše posla na svojim pčalinjacima. Predsednik ovog Udruženja se nada da iako predhodnih mesec dana mnogi pčelari stariji od 65 godina širom Srbije nisu mogli da posećuju svoje pčelinjake da nije naneta velika šteta pčelinjacima i da će vredni pčelari uspeti da saniraju posledice neblagovrevenog odlaska na pčelinjak.
Savez pčelarskih organizacija Srbije je u više navrata pisao nadležnima, i molio da se pčelarima koji imaju preko 65, odnosno 70 godina, odobri kretanje radi posete pčelinjacima. Ova praksa već postoji u Nemačkoj, Austriji, Hrvatskoj, Republici Srpskoj i drugim državama u okruženju koje su na jednak način pogođene epidemijom COVID-19.
Štaviše, gotovo 8.000 pčelara Srbije je potpisivanjem peticije1 podržalo ovu inicijativu u ime starijih kolega, jer neodlazak ovolikog broja pčelara na pčelinjake doneće katastrofalne štete, ne samo što pčelama preti glad usled hladnog vremena i nedostatka pčelinje paše, a pčelari ih ne mogu prihraniti, već je ugrožena i proizvodnja hrane u Srbiji.
Nemogućnost održavanja i selidbe pčela ugroziće proizvodnju hrane, jer će oprašivanje biti ugroženo, te je za očekivati smanjenje prinosa i manjak hrane za najmanje 25% u 2020. godini. Što se tiče pčelara, ovi pčelari će u potpunosti izgubiti prihode u ovoj godini, jer je upravo april glavni mesec kada treba pomagati razvoj pčela, a mnogima od njih pčelarstvo je jedan od egzistencijalnih dopunskih izvora prihoda za život.
Stefanović je apelovao na sve pčelare da poštuju mere i nastave da u skladu sa svojim mogućnostima rade na svojim pčelinjacima.
VAŽNE ČINjENICE – Pčela je jedini insekt koji proizvodi hranu za ljude. Med i drugi pčelinji proizvodi su samo 1,5% do 3% od te hrane! – Poslednja zvanična procena FAO: Pčele godišnje podižu prinose u poljoprivredi za 153 milijarde evra na svetskom nivou. U Srbiji je to 148 miliona evra, odnosno 226 miliona evra!
– Bez pčelara danas ne bi bilo pčela… To je tragedija. – Svaki treći zalogaj hrane direktno zavisi od pčela, a svaki drugi indirektno! Odgovornost svih država sveta je da svojim merama stimulišu pčelare da se bave pčelarstvom,pčelarstvom, jer ako odustanu, sledi nam sveopšta katastrofa.