U Srbiji za sada nema aktivnih žarišta afričke kuge svinja, ali je zbog blizine područja u kojima je registrovana pojava tog neukrotivog virusa, naša zemlja od Evropske agencije za bezbednost hrane identifikovana kao rizičan region. Zbog toga se sprovodi aktivni monitoring, kako bi se svaka mogućnost za pojavu zaraze predupredila.Virus afričke kuge svinja nije opasan po čoveka, ali je smrtonosan za domaće i divlje svinje i može izazvati dramatične ekonomske posledice. U Naučnom institutu za veterinu Novi Sad, čiji eksperti učestvuju u sprovođenju monitoringa, kažu da u poslednje vreme kod nas nije uočeno prisustvo ove bolesti.
Ako znamo da virus afričke kuge svinja preživljava čak šest godina na temperaturi od 5°C, da je u sirovom mesu životinje aktivan do 105 , u smrznutom do 1.000 dana te da je za njegovo uništenje potrebna temperatura od 60 stepeni Celzijusa i to u trajanju od 30 minuta, jasno je koliku otpornost ovaj virus ima, a vakcina za njega ne postoji. Čovek ne može da se zarazi, ali zato može da prenese virus, zato je poštovanje biosigurnosnih mera izuzetno važno
Naučni Institut za veterinarstvo Novi Sad je u saradnji sa Privrednom Komorom Srbije pripremio korisne publikacije za domaće uzgajivače sa svim preporukama za pravilnu prevenciju i brzo uočavanje simptoma afričke kuge svinja.
Izvor:https://www.rtv.rs/sr_lat/ekonomija/svinjska-kuga-iz-okruzenja-i-dalje-preti_1169820.html