Озбиљне притужбе на рад Кинолошког савеза Србије – тражи се гашење

Аутор: Gdjakovic
459 посета

Бранко Марић, председник Асоцијације немачких овчара Србије, тврди да Кинолошки савез Републике Србије не ради по законима Србије али ни по Правилнику о одгоју Међународне кинолошке федерација (ФЦИ). Зато тај савез, односно удружење грађана, каже Марић, треба под хитно затворити и нашу кинологију устројити на принципима који важе у организованим и развијеним земљама Запада где се поштују ред, правила и закони који важе за све…
Разговарао: Душан Мариновић / Фото: Д. Мариновић и фото-архива Бранка Марића
Последњих месеци, господине Марићу, гостовали сте на више српских телевизија када сте отворено говорили о узроцима све чешћих напада паса на нашим улицама али и о директној одговорности Кинолошког савеза Србије за такву тешку па и алармантну ситуацију… Откуда толико агресивних паса на нашим улицама, њихових напада, угрожавања грађана, наше деце?…
– Ми се у Србији, обично, бавимо последицама, а не узроцима одређених појава. И тек кад се догоде трагични догађаји, као што су били случајеви када су власнички пси на смрт изуједали човека на Космају или недавно дете из Сенте са смртним исходом, као и девојчицу из Сремчице, дигне се јавност и сви се питају како је то могуће?…
Тим адвоката и мојих сарадника, као и ја, радимо, већ четири године, управо на проналажењу узрока таквим појавама у нашем друштву.

И до каквог сте закључка дошли?
– Када је реч о псима, суштина ових проблема је у томе што се закон не примењује. Ми сматрамо да закон треба да се стриктно примјењује од стране надлежних државних органа Републике Србије. Таква примена, надзор и контрола примене закона ће довести и до поштовања истих. Србија је, додуше, многе законе већ ускладила са нормама Европске Уније па и Закон о добробити животиња који је, по нама, доста добар. Наравно, у њему постоје неке мањкавости о којима би могло да се разговара али оне, у овом тренутку, нису толико битне.
Дакле, овај закон, који је донет још 2009. године, надлежни државни органи не спроводе. А то је Министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства, односно њена инспекција и Управа за ветерину.
Уосталом, до дана данашњег, а сад смо у 2023. години, на све апеле бројних љубитеља животиња, удружења, одгајивача, власника паса… надлежно министарство се није огласило тако да је излишно говорити да ли је овај закон добар или лош кад се он не спроводи. Последица таквог стања су хиперпродукција паса у нас и њихово све бројније напуштање тако да на нашим улицама имамо много остављених и напуштених паса, расне и оне друге, који, логично, представљају велику опасност за грађане, а посебно за децу.

Кликните за цео текст…

Srodni tekstovi

Оставите коментар